سیستم تهویه مطبوع خودکار

سیستم تهویه مطبوع خودکار

سیستم گرمایش، تهویــه و تهـویـه مــطبوع، بخش مهمــی از یک ساخـتمـــان شهـری، تــجاری و صنعتی را در بــر می‌گیرد. تــوجـه کــنید که یک سیستـم مناسـب تهویه مـطبوع با هـدف کنترل دمــــا، رطـوبت و کیفیت هوای ساختمان ایجاد می‌شـود و هـدف از کنترل این پارامترها ایجاد یک فضای راحــــت اسـت، که بتوان در آن به امور شخصی و کار پرداخت.

تهویه مطبوع باید بتواند عوامل مختلف هوا را تنظیم و تثبیت نماید که اهم آنها عبارتند از:

 

  • درجه ی حرارت (Temperature)
  • رطوبت هوا (Air Moisture)
  • سرعت وزش هوا (Air Velocity)،
  • صاف کردن و پالایش هوا از گرد و خاک (Air Filtering)
  • پاکی هوا با از بین بردن باکتریها (Air Sterilization)

سیستم تهویه مطبوع خودکار

 

انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

    سیستم های گرمایشی مانند شوفاژ با دیگ آب گرم یا پکیج دیواری فقط قابلیت گرمایش هوا در فصول سرد سال را دارند. سیستم های حرارت مرکزی نــیز از این نوع هستند. به غیر از نــوع سیستم های حــرارت مرکزی، وسایلی مانند بخاری ها و شومینه ها نیز برای این منظور بکار می روند که البته دارای نواقص بسیار نسبت به سیستــم های حرارت مرکزی هستند.

سیستم های سرمایشی مانند کولر گازی، اسپلیت (نوع فقط سرد) و کولر آبی که فقط توانایی ســرد کردن هوا در فصول گرم سال را دارند، بر اساس عملکرد انوع سیستم های تبرید کار می کنند و انواع مختلفی دارند. اما سیستم های سرمایشی و گرمایشی هم وجود دارند (مانند چیلر، فن کویل و هواساز) که قابلیت ایجاد سرمایش در فصول گرم و گرمایش در فصول سرد سال را داراست.

در ایـن سیستم یا از مجموع دو سیستم تابستانی و زمستانی در کنار هم و یا از یک سیستم یکپارچه ی دو فصـــلی برای تــهویه مطبـوع ساختمـان استفـاده می شود. این نوع تهویه هـوا معمولاً به دلایل قابلیت بالا و صرفه جویی در برخی هزینه ها به دو سیستم قبلی ارجحیت دارد، مخصوصا در آب و هوای معـتدل (مانند شمال کشور) که مناطقی چهار فصل هستند نیاز به این نوع سیستم تهویه بیشتر حس میشود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.