همه چیز درباره ی نمای رومی!

Table of Contents

نمای رومی چیست ؟

نمای رومی ساختمان که به نمای کلاسیک هم شناخته می شوند یکی از زیبا ترین نماهایی است که از دیرباز مورد استفاده ملل مختلف در ادوار متفاوت بوده است. الگویی که از ساختمان های ایران باستان و یونان قدیم (روم )سرچشمه گرفته است .

چیزی که باعث می شود تا یک ساختمان به نمای سبک رومی شناخته شود استفاده از قوس ها و ستون های به طور جلوه گری که توجه افراد را جلب کند می باشد ساختمان های سبک رومی دارای عناصر کلیدی به شرح زیر می باشند

قوس های گرد و عریض / ستون های کوتاه و عریض / برج های نقطه ای و دیوار های ستون نما

در سبک نمای رومی اصولا از ترکیب المانهای  زیر استفاده می شود

  1. ستون های کوتاه و مدور شکل که اکثرا در ورودی ها به کار می رود

  2. سر ستون ها و اشکال هندسی که در مناطق مختلف با توجه به سلیقه و نظر مردم هر منطقه می تواند متفاوت باشد از گوی ها تا گل ها و سر حیوانات مختلف که برای جلب توجه بیشتر نیز استفاده می شود

  3. قوس های بزرگ و نقش برجسته های ریز که عنصر تضاد را در این سبک به نمایش می گذارد

کدام سنگ نما ها مناسب برای اجرای نمای رومی میباشند ؟

به دلیل تراکم و مقاومت بالا و سازگاری با هر نوع آب هوایی  و همینطور وجود منابع و معادن بزرگ با سنگ های باکیفیت بیشتر در حال حاضر از سنگ های تراورتن درایران برای  نماهای رومی استفاده می شود. استفاده از سنگ های بی موج مرسوم تر است زیرا سنگ های موج دار تا حدی توان ابزرا خوری و جای کارکردن را دارند

موارد کاربردی برای انتخاب سنگ نما های رومی

در اجرای سنگ بر روی نما دغدغه های جدی از چسبندگی وجود دارد . به علت تفاوت ضریب نفوذ سنگ اجرای نمای ساختمان از لحاظ ایمنی و احتیاط در زمان های زلزله و آتش سوزی به دلیل جدا شدن سنگ از نما همواره مورد ترید بوده است انجام برخی ریزه کاری ها در هنگام اجرای نما می تواند کمک کند تا سنگ به شکل اصولی تری به نما متصل شود .

  1. شستن سنگ و زیر کار در محیط ساختمانی، بویژه هنگام برش کاری سنگ همیشه مقدار غبار بر روی نما و سنگ می نشیند. این غبار مانند لایه ای بین سیمان با سنگ و نما عمل می کند. این نکته ظریف بدون شک بزرگترین عامل ضعف در چسبندگی بین سنگ و سیمان است. برای این کار لازم است تا نما و سنگ قبل از اجرا شسته شوند. با شستن سنگ و نما، لایه غبار از بین رفته و اتصال مستقیم بین سیمان و سنگ برقرار می شود.

  2. دوغاب شل یا سفت؟به نظر می رسد دوغاب شل به علت نفوذ بالاتر در حال حاضر بهترین راه اجرای نمای سنگ باشد.

  3. استفاده از اسکوپ. اسکوپ می تواند بین سنگ و سیمان و نما یک اتصال کاملا میکانیکی ایجاد کند که از افتادن سنگ جلوگیری کند. اسکوپ گذاری اصولی می تواند تا مقدار قابل توجهی به عمر نما بیفزاید. هر چند این کار نمی تواند مانع عوامل فیزیکی و شیمیایی موجود در محیط برای جداشدن سنگ از نما باشد اما تا حدودی می تواند به باقی ماندن سنگ روی نما کمک کند

  4. استفاده از سنگ های متخلخل و آهکی مانند تراورتن در ارتفاع. یکی از راه های ماندگاری نمای سنگ استفاده از سنگ هایی مانند تراورتن است. این مسئله به خوبی در زلزله ها ثابت شده است هر چه نفوذ و آمیختگی سیمان در سنگ بیشتر باشد به همان نسبت چسبندگی سنگ به نما افزایش یافته است.

  5. عایق کردن نما و از بین بردن راه های نفوذ آب به نما می تواند از فرسودگی نما جلوگیری کند. در نظر گرفتن شیب مناسب هنگام طراحی برای کف خواب پنجره ها، قرنیز ها و رعایت اصول مربوط به آبگیری های نما می تواند از ایستایی و نفوذ آب در نما جلوگیری کند.

  6. استفاده از سیمان مناسب با نسبت های مناسب. سیمان مهمترین چسب به کار رفته در ساختمان سازی در ایران می باشد. متأسفانه به علت سختی کار نظارت، کیفیت این محصول کارخانه به کارخانه و دوره به دوره متفاوت است.

  7. اتصالات اشکال هندسی را حتما کنترل کنید. در نماهای پر ابزار امروزین، استفاده از سازه های فلزی و اعمال رابیتس بندی بسیار پر حجم می باشد. دقت در کیفیت اتصال این اشکال به بدنه نما از هر گونه شکستگی و تغییرات تأثیرگذار بر نما جلوگیری می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.