خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

جاذبه های گردشگری استان مازندران

جاذبه های گردشگری استان مازندران

پل محمدحسن خان

یکی دیگر از اثرهای قدیمی که در شهر بابل وجود دارد و از شهرت بسیاری هم برخوردار است پل محمد حسن خان است که از روی رودخانه بابلرود در این شهر می گذرد . این پل که بزرگترین راه ارتباطی بخش های گتاب، بندپی شرقی و بند پی غربی شهرستان بابل است؛ در دوره قاجار به جای پل قدیمی تری ساخته شده و پس از آن یک بار توسط رضاشاه پهلوی مرمت شده است. یکی از موارد شاخص در ساخت این پل استفاده از سفیده تخم مرغ (به گفته برخی زرده تخم مرغ و ساروج) و هنر معماری صفوی می باشد.

گنبد سرست

درشهرستان بابل، بخش بندپی شرقی، روستای سرست واقع شده که قدمت بنای قدیمی گنبدی شکلی که در این روستای زیبا قرار دارد به سده ۹ هجری قمری بر می گردد. این اثر در سال ۱۳۶۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای زیبای کندلوس

یکی از زیباترین روستاهای استان مازندران در بین هزاران مناطق زیبا و جذاب این استان، روستای زیبا و دیدنی کندلوس می باشد. موقعیت جغرافیایی این روستا با آب و هوای ییلاقی در فاصله ۷۵ کیلومتری نوشهر و ۵ کیلومتری روستای ییلاقی لرگان قرار دارد. کندلوس به علت موقعیت تاریخی خود و آب و هوای مطبوعش از روستاهای گردشگری و ییلاقی مازندران به شمار می رود. این روستا علاوه بر داشتن معابری سنگفرش و خانه هایی با نمای کاهگل، پنجره های سنتی و سقف لتی، یک حمام خزینه ای دارد که به دوره قاجار منصوب می شود. این روستا ۳۷۶ خانوار(۱۰۹۲ نفر جمعیت) دارد و مردم آن به زبان مازندرانی و گویش کجوری صحبت می کنند.

برج لاجیم

بنایی تاریخی در شهرستان سوادکوه استان مازندران که می توان به آن اشاره کرد، برج لاجیـــم است. اهمیت این برج تاریخی بیشتر به دلیل دارابودن کتیبه پهلوی در کنار کتیبه کوفی است.زیرا برج لاجیم در شمار آثار زمان تسلط آل زیار بر طبرستان و در فاصله سال های ۳۱۶ الی ۴۴۳ هجری قمری است. در کمربند زیر گند دو کتیبه به خط کوفی و پهلوی روی هم قرار گرفته است که به شکل زیبایی با آجر های تراش خورده در زمینه ای از گچ سفید نصب شده اند. کتیبه با خط کوفی نام صاحب بنا، کیا اسماعیل ابوالفوراس شهریار، و تاریخ ۴۱۳ هجری قمری را نشان می دهد.

این کتیبه نشان دهنده این است، درقرن پنجم هجری قمری در این جغرافیای ایران، حکمرانان وقت علاوه بر توجه به هنر دوران قبل از اسلام به خط رایج در دوره کومت شاهان ساسانی نیز اهمیت می دادند.

برج سی شاهاندشت

در شهرستان آمل نیز یک اثر تاریخی در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. برج سی شاهاندشت که مربوز به پیش از اسلام است در شهرستان آمل، بخش لاریجان، روستای شاهاندشت واقع شده که پیشینه ساخت این قلعه ساسانی شاهاندشت را حدود ۳۰۰۰ سال تخمین زده اند. قلعه شاهاندشت از نظر مهندسی و ساخت طوری طراحی شده که هیچ راه ورودی از اطراف قلعه وجود نداشته و تنها راه ورود آن هنگام ساخت، مسیری زیرزمینی بوده که امروزه مسدود است و تنها کوهنوردان با امکانات و رعایت موارد ایمنی می توانند از دیواره جنوبی قلعه به داخل آن صعود کنند. یک خصوصیت دیگر این قلعه که باعث شده زیبایی این قلعه را چندین برابر کند، وجود آبشار زیبای شاهاندشت در کنار آن است.

برج سلطان زین العابدین

بهترین انبیه تاریخی-مذهبی ساری برج سلطان زین العابدین می باشد که مقبره زین العابدین مرعشی در آن وجود دارد. این بنا به خاطر شیوه معماری و گنبد هرمی شکل هشت وجهی و همچنین تزیینات کاشیکاری، صندوق و در نفیس چوبی  یکی از بهترین انبیه تاریخی شهرساری به شمار می آید که قدمت بنای برج سلطان زین العابدین مرعشی به اواسط قرن نهم هجری قمری و به زمان آق قویونلوها بر می گردد.

شهربلده

از معروف ترین و بزرگترین قلعه های برجای مانده در شمال ایران، قلعه پولاد بلده است. این قلعه یکی از آثار مهم تاریخی و باستانی است که برروی ارتفاعات شمالی مشرف بر شهر بلده واقع شده است. شهر بلده در ۱۴۵ کیلومتری شهر نور واقع شده است و مسیراصلی آن در کیلومتر ۴۵ جاده هراز می باشد.

باداب سورت

یکی از چشمه های طبیعی ایران که جزو دومین میراث طبیعی ملی با جاذبه های طبیعی انگشت شمار است، باداب سورت می باشد. وجود حوضچه هایی به رنگ زرد، قرمز، نارنجی و آبی باعث شده است که علاقه مندان زیادی به طبیعت و کوهپیمایی را جذب خود کند. این چشمه قسمت های مختلفی دارد که بسته به شکل ظاهری شان نام گذاری شده اند مانند چشمه های پلکانی، چشمه شور و برمودای اروست، باداب ترش یا چشمه ترش و چشمه های خشک شده. با سفر به استان مازندران، شهرساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست و در نهایت جاده باداب سورت به این چشمه زیبا رسید.

دریاچه عباس آباد

یکی از شاخصه های ثبت دریاچه عباس آباد که ترکیبی است از طبیعت گردی و گردشگری تاریخی-فرهنگی، در فهرست آثار جهانی مکانیز منحصر به فرد ایجاد شده در رابطه با چرخش آب است. تقریبا در وسط دریاچه عباس آباد عمارتی وجود دارد که در گذشته با پلی چوبی به ضلع شمالی مجموعه متصل می شده و بنابر برخی شواهد پایه ای برای کاخی بوده که امروزه اثری از آن نیست. این عمارت آجری در فصول پرآب، کاملا به زیرآب فرو می رود و تنها نشانه از حضورآن، درختانی هستند که برسقف عمارت روییده اند. در کنار این دریاچه ۱۰ هکتاری، باغ ۱۴۰ هکتاری عباس آباد که باعث دوچندان شدن زیبایی این مجموعه شده است؛ قرار گرفته که یکی از ۹ باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو و مهم ترین باغ غیرکویری ایران است. این مجموعه تاریخی به دستور شاه عباس اول صفوی بین سال های ۱۰۲۰ تا ۱۰۲۱ هجری قمری ساخته شده است.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x