انتخاب مکان مناسب برای زندگی !

مقوله ی خرید خانه امری مهم و پیچیده است. چرا که شما با خرید یک خانه نه تنها صاحب یک ملک می شوید بلکه عضوی از یک اجتماع و محیط جدید می گردید که فرهنگ، اقلیم، آداب و امکانات خاص به خود را دارد. در نتیجه در هنگام انتخاب و خرید یک خانه حتما می بایست شرایط محیطی ملک مورد نظرتان را نیز بررسی نمایید.

بر اساس داده های تحقیقاتی بدست آمده از انجمن ملی مسکن در آمریکا، عامل “محله” یکی از مهم ترین فاکتور ها در خرید یک خانه به شمار رفته و برای اکثر خریداران انتخاب یک محل مناسب در حدود ۶۰ درصد اهمیت داشته و بیشتر از هر عامل دیگری مورد توجه قرار می گیرد. در واقع پیش از خرید یک ملک ضروری است تا به درک کاملی از محلی که قصد خرید منزل را در آن جا دارید دست یابید. این تحقیقات نشان می دهد که میانگین مدت زمان سکونت افراد در یک خانه ۱۰ سال می باشد. در نتیجه داشتن اطلاعات کافی درباره محیط و محله مورد نظر بسیار مهم است.

در ادامه قصد داریم تا با ارایه چند نکته مهم شما را در انتخاب یک محل مناسب جهت خرید ملک یاری کنیم:

فرصت شغلی

یکی از چالش های مهم و اساسی در خرید یک خانه در یک شهر یا محله جدید یافتن شغلی مناسب در آن منطقه است. چرا که وضعیت فرصت های شغلی از شهری تا شهر دیگر متفاوت بوده و یافتن شغلی مناسب در نزدیکی مکان زندگیتان ممکن است به امری دشوار بدل گردد. لذا فاکتور فرصت شغلی از مهمترین فاکتور ها در هنگام مهاجرت به یک شهر یا محله دیگر به شمار می رود. بطور مثال اگر تخصص کاری شما در زمینه های صنعتی می باشد قدرت انتخاب شما محدود به چند شهر صنعتی مهم نظیر تهران، اصفهان و … می باشد. در مقابل اگر شغل شما در حوزه تدریس و معلمی است بطور قطع یافتن کار برایتان در هر شهر یا محلی امری آسانتر خواهد بود.

در نتیجه پیش از انتخاب یک محل مناسب جهت خرید خانه حتما به این سوال پاسخ دهید که چه فرصت های شغلی جدیدی برایتان وجود دارد و درصورت استخدام میزان درآمد شما چقدر خواهد بود.

هزینه های زندگی

یکی دیگر از عوامل مهم در هنگام انتخاب یک مکان مناسب جهت خرید ملک بررسی وضعیت اقتصادی آن شهر یا محل و هزینه های زندگی در آن مکان می باشد. در واقع الزاما امکان خرید یک خانه در شهر یا محلی جدید به منزله امکان زندگی در آن مکان و همسان بودن میزان درآمد شما با هزینه های زندگیتان نمی باشد. در نتیجه اگر احساس میکنید که در صورت خرید ملک در یک شهر یا محل توانایی لازم در برآورد کردن نیازها و هزینه های زندگیتان را نداشته یا به مشکل بر میخورید، آن مکان گزینه صحیحی جهت زندگی نمی باشد.

توان مالی شما تنها به معنی توانایی شما در خرید یک ملک نبوده و هزینه های جانبی و روزمره ی شما در آن منطقه یا شهر است که در اولویت بیشتری قرار می گیرد. هزینه هایی نظیر دارو، خوراک، پوشاک و غیره از جمله مواردی است که جزو هزینه های زندگی تلقی می شوند. همچنین هزینه ی هایی نظیر برق، آب، گاز و یا بیمه نیز ممکن است از شهری تا شهر دیگر متفاوت باشد. در نتیجه بررسی این عوامل می تواند تاثیر به سزایی در انتخاب یک محل مناسب جهت خرید ملک گذاشته و می بایست حتما مورد بررسی قرار بگیرد.

یک راه حل مناسب در جهت انتخاب و شناسایی مکانی مناسب جهت خرید ملک انجام محاسبات مالی و بررسی میزان دخل و خرج خانوار می باشد. شما باید به این آگاهی دست یابید که بصورت ماهیانه قادر خواهید بود تا چه مقدار را برای هزینه های زندگی خود کنار بگذارید و سپس بر اساس آن مکان ها یا شهر هایی را که متناسب با میزان درآمد و وضعیت اقتصادیتان است را شناسایی کنید. تصور کنید که در قسمت شمال یک شهر خانه ای را خریداری کرده اید اما قادر نیستید تا از پس مخارج روزمره ی خود بر آیید. در نتیجه عامل هزینه از مهمترین عوامل در هنگام خرید یک ملک به شمار می رود.

اقلیم و شرایط آب و هوایی

پیش از مهاجرت یا خرید یک ملک در شهری جدید حتما به شرایط اقلیمی و آب و هوایی آن منطقه توجه کنید. فردی که در قسمت های شمالی کشور که آب و هوایی معتدل و بارانی دارد زندگی می کند بدون شک در صورت زندگی در یک شهر صنعتی با آب و هوایی گرم و خشک همچون اصفهان دچار مشکل خواهد شد. شرایط آب و هوایی یک منطقه نه تنها بر روحیه و زندگی روزمره افراد تاثیرگذار است بلکه بر هزینه های جانبی یک خانوار نیز تاثیرگذار خواهد بود. درصورتی که از یک منطقه با آب و هوای خشک به منطقه ای سرد مهاجرت کنید از لحاظ پوشاک، خوراک و تامین گرمای خانه و هزینه های ناشی از آن با تغییراتی جدی روبه رو خواهید شد که گاها این تغییرات با میزان درآمد و دخل و خرج شما همسان نمی باشد.

بدون شک نمی توان مکانی را پیدا نمود که از همه لحاظ بهترین شرایط ممکن را داشته و از همه نظر برایتان مناسب باشد. اما با این وجود با در نظر داشتن عوامل فوق الذکر می توانید از بسیاری از آسیب ها و مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.