خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

ویژگی درب های HDF

ویژگی درب های HDF

Table of Contents

درب های HDF یکی از پرکاربردترین انواع درب های ضد سرقت هستند که به دلیل قیمت مناسب فروش بسیار خوبی در بازار دارند. نام این درب های در واقع مخفف کلمه High density fiberboard است زیرا این درب ها از نوعی تخته فیبر ساخته میشوند. این تخته فیبرها که چگالی بسیار بالایی دارند به روش خشک تولید می شوند. درب های  HDF  بیشتر برای درب اتاق خواب و  سرویس بهداشتی خریداری می شوند  اما  به دلیل چگالی بالایشان برای درب ورودی ساختمان نیز بسیار مناسبند.  در  این مطلب میخواهیم شما را با  تمام ویژگی ها، ساختار و کاربرد این درب ها آشنا کنیم. 

درب اچ در اف

ساختار درب HDF

برای ساخت این درب ها ورق های HDF را بر پشت و روی تخته های چوبی پرس میکنند. روکش این ورق ها از جنس PVC است که پیش از نصب ابتدا به وسیله دستگاه ممبران بر روی ورق های اچ دی اف نصب می شوند. این نوع درب ها بیشتر با نام درب های HDF با روکش PVC یا درب های PVC شناخته می شوند. درب های HDFرنگ پذیری بهتر و استحکام بیشتری نسبت به ورق های MDF داشته  و به همین دلیل برای ساخت انواع دربهای ساختمانی کاربرد دارند.

قیمت درب های HDF

مشهورترین و پرفروش ترین درب های اچ دی اف ساخت کشورهای ترکیه، رومانی، چین و مالزی هستند که در این میان درب های ضد سرقت ساخت ترکیه و رومانی کیفیت یکسان و بالاتری نسبت به درب های ساخت چینی و مالزی دارند. درب های اچ دی اف با وجود کیفیت بالایی که دارند نسبت به سایر دربهای ضد سرقت ارزانتر هستند. این درب ها در انواع و رنگ های مختلفی تولید می شوند و  برای نصب در مکان های مختلف مسکونی و اداری مناسب هستند.

انواع ورق های درب HDF

 

ورق درب های اچ دی اف معمولا در سه دسته قرار میگیرند. دسته اول درب های اچ دی افی که رویه آنها از جنس ورق مسطح است که طبیعتا گران تر نیز هستند. ضخامت این ورق ها ۳ میلیمتر بوده و جایگزین بسیار خوبی برای ورق های MDF هستند. از این ورق ها در ساخت میزهای تلوزیون، دکورها، و … استفاده میکنند. دسته دوم درب های ساخته شده از ورق های HDF قالب گیری شده هستند. این ورق ها شبیه به ورق های چوبی هستند زیرا رگه هایی مشابه چوب در آنها دیده می شود.
دسته سوم که ورق هایی از جنس ملامینه هستند که در ضخامت های ۳ و ۶ میلیمتری ساخته می شوند. ورق های با ضخامت ۳ میلیمتر برای درب های اتاق خواب و سرویس بهداشتی مناسب بوده و از آنها در ساخت میز و صندلی و مبلمان نیز استفاده می شود. ورق هایی با ضخامت ۶ میلی متر استحکام بسیار بالایی داشته و به عنوان درب های ورودی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند.

درب  روکشی HDF

این درب ها از یک کلاف چوبی مستطیل شکل ساخته شده اند که بر روی رو و پشت آنها ورقهای آماده HPL،HDF و … پرس میکنند. ابتدا این کلاف های چوبی با توجه به ابعاد درب مورد نظر ساخته می شوند. ورقهای HDF یا سایر ورق ها نیز با انتخاب خریدار بر روی پشت و روی کلاف نصب می شوند. در میان کلاق و ورق های رو و پشت فضای خالی به نام هانیکام قرار دارد که شبیه به لانه زنبور عسل است. این فضا باید با شبکه بندی و مواد مناسب پر شود تا استحکام آن افزایش یابد. پشم سنگ و یونولیت معمولترین پرکنندها برای درب های HDF هستند که علاوه بر افزایش مقاومت درب در برابر ضربه و فشار، عایق بسیار خوب صوت و انرژی نیز هستند.

معایب درب های HDF

درب های اچ دی اف با وجود مزایای فراوانشان معایبی نیز دارند. از مهمترین معایب این درب ها این است که در هنگام رنگ آمیزی قسمت زیرین آنها غیر قابل دسترس و رنگ آمیزی بوده و در نتیجه ممکن است به مرور رطوبت به ناحیه داخلی درب های اچ دی اف نفوذ کند و بافت چوب را از بین ببرد. همین مساله موجب می شود که برخی پس از نصب این درب ها برای سرویس بهداشتی، قسمت پایینی و داخلی درب را با ورق های گالوانیزه بپوشانند تا رطوبت ورق های اچ دی اف را تخریب نکند. متاسفانه این کار دردسرهای دیگری نیز به دنبال دارد و ممکن است فضایی پنهان برای رشد و تخم گذاری حشراتی مانند سوسک ها ایجاد نماید.

کاربرد درب های اچ دی اف

درب های HDF بسته به ضخامتشان کاربردهای متنوعی دارند. همانطور که گفتیم این درب ها در دو ضخامت ۳ و میلیمتر ساخته می شوند و در نتیجه استحکام یکسانی ندارند. درب های اچ دی اف با ضخامت ۳ میلی متر بیشتر برای اتاق خواب و درب سرویس بهداشتی و حمام استفاده می شوند و استحکام کافی برای درب ورودی ساختمان را ندارند. درب های اچ دی اف با ضخامت ۶  میلی متر بسیار فشرده و ضخیم بوده و مقاومت بالایی در برابر فشار و ضربات احتمالی دارند. این درب ها بیشتر به عنوان درب ورودی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می شوند.

 

 

omid888

دیدگاهتان را بنویسید

تماس