خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

گرانترین خانه دنیا در تهران در دهه ۳۰ و ۴۰

گرانترین خانه دنیا در تهران در دهه ۳۰ و ۴۰

با سلام خدمت همراهان گرامی، در این مقاله از انبوه سازان هوتن به بررسی در مورد گرانترین خانه دنیا در تهران در دهه ۳۰ و ۴۰ میپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. ارزشمندترین خانه جهان به واسطه داشتن اشیای تاریخی، به گرانترین خانه جهان در سال های دهه ۳۰ و ۴۰ توسط پروفسور پوپ مورخ آمریکایی معروف شد و هنوز هم جزو یکی از منحصر به فردترین خانه‌های ایران و جهان است. این خانه متعلق به محسن مقدم پسر کوچکتر احتساب الملک شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

گرانترین خانه دنیا در تهران

معماری داخلی و بیرونی عمارت مقدم

محسن مقدم صاحب گرانترین خانه تهران

جمع بندی

.

.

.

گرانترین خانه دنیا در تهران:

ارزشمندترین خانه جهان که به واسطه داشتن اشیای تاریخی، به گرانترین خانه جهان در دهه ۳۰ و ۴۰ توسط پروفسور پوپ مورخ آمریکایی معروف شد و هنوز هم جزو یکی از منحصر به فردترین خانه‌های ایران و جهان است. این خانه متعلق به محسن مقدم پسر کوچکتر احتساب‌الملک شهردار دوره ناصرالدین شاه قاجار است.

گرانترین خانه دنیا در تهران
گرانترین خانه دنیا در تهران

علاوه بر جنبه تاریخی و معماری با شکوه باغ موزه مقدم، وجود تعداد فراوانی از آثار و کلکسیون های ارزشمند و باشکوه تاریخی همچون سنگ تراشیده های نایاب، مهر ها، سفالینه، شیشه ها و اسناد تاریخی معتبر و … سبب گشته تا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان موزه مقدم به عنوان گران ترین خانه ایرانی یاد شود.

معماری داخلی و بیرونی عمارت مقدم:

این خانه ارزشمند دارای مساحتی برابر با ۲۱۱۷ متر مربع است، که شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری می باشد. ساختمان بیرونی همان ساختمان تابستانی است که در آن اتاق پیشخوان قرار گرفته، این اتاق در زمان قدیم به عنوان اتاق جانبی سالن پذیرایی استفاده می شد و هم اکنون در بخشی از قسمت های این اتاق به معرفی زندگی نامه کاری و علمی استاد مقدم پرداخته می شود.  بخش دیگری از آن برای نمایش آثار تزئینی چوبی، وسایل آشپزخانه و صندوق خانه های قدیمی قرار گرفته است.

تزییناتی که بر روی دیوار های حوضخانه قرار گرفته از کاشی ها وظروف سفالی برگرفته از آثار نفیس متعلق به سده های چهارم تا سیزدهم هجری قمری می باشد و به خوبی بیانگر هنر و سیر تحول صنعت سفال و کاشی ایران است.

گرانترین خانه دنیا در تهران در دهه 30 و 40
گرانترین خانه دنیا در تهران در دهه ۳۰ و ۴۰

یکی از بهترین قسمت های خانه در ضلع شمالی ساختمان اربابی قرار گرفته است. این قسمت را ایوانی تشکیل می دهد که بر پایه چند ستون و طاق ساخته شده است. در تزیین این ایوان از کاشی های دوره زندیه و قاجار استفاده شده، و در وسط آن از حوضچه ای مرمری و کوچک که متعلق به حمام فتحعلی شاه قاجار بوده بهره گرفته شده است. آب از طریق این حوضچه فوران کرده و سپس از طریق جوی آبی کوچک به استخر می ریزد. استخر این خانه از روی استخر و آب نماهای باغ الحمراء (باغی از دوران صدر اسلام اسپانیا) طراحی شده است.

دو حیاط اندرونی و بیرونی با دیواری متشکل از چند عدد ستون مارپیچی و تعدادی طاق بر روی این ستون ها با تزیینات کاشی و پایه ستون های حجاری شده مشابه پایه ستون های کاخ چهل ستون اصفهان از همدیگر جدا می شوند. پایه ستون هایی که در ایوان بکار برده شده در هنگام تخریب کاخ خواهر ناصرالدین شاه به این محل آورده شده اند. ایوان با نمای بیرونی به شکل دو سنتوری با گچبری ایرانی طراحی و بر روی چار ستون با گچ بری کرنتی ساخته شده است.

معماری داخلی و بیرونی عمارت مقدم
معماری داخلی و بیرونی عمارت مقدم

ایوان این خانه دارای دو پلکان می باشد که به صورت مارپیچ از حیاط قابل دسترسی می باشد و هنوز هم به شکل قدیمی خود پابرجاست. تزیینات بکار رفته در این محل توسط دکتر مقدم از کاشی های کوباچه صفوی، آینه کاری های زندیه و قاجار و کاشی های معرق و خشتی قاجار و پهلوی اول انجام شده است.

اتاق قاجار همان سالن زمستانی در این خانه است، که تزیینات آن با استفاده از طاقچه گچبری زندیه از اصفهان، شومینه ای از قصر فیروزه یا همان کاخ «فیروزه خانم» سوگلی ناصرالدین شاه می باشد. این اتاق به دلیل تزییناتی که در آن بکار برده شده با نام اتاق قاجار شناخته می شده است.

محسن مقدم صاحب گرانترین خانه تهران:

خانه موزه مقدم خانه‌ای متعلق به اواخر دوره قاجار و متعلق به خاندان احتساب الملک و فرزندانش است که هم‌اکنون موزه اشیا تاریخی است. این عمارت در دوران قاجار ساخته شده و به خاندان احتساب الملک از صاحب منصبان مشهور دوره قاجار و رئیس اداره اختسابیه تهران و وزیر مختار ایران در برن سوئیس بوده است. بعد از مرگ وی عمارت در اختیار فرزندش محسن مقدم استاد باستان شناسی دانشگاه تهران قرار گرفت.

محسن مقدم به همراه همسرش سال های زیادی از عمر خود را به جمع آوری اشیا تاریخی و قیمتی کرده است. تمام این اشیا حاصل دسترنج کاوشگرانه در کاوش های باستان شناسی و یا عمارت خای در حال تخریب به دست آمده است.

محسن مقدم صاحب گرانترین خانه تهران
محسن مقدم صاحب گرانترین خانه تهران

 محسن مقدم، استاد برجسته دانشگاه تهران و همچنین از بنیان گذاران دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، در سال ۱۳۶۶ چشم از دنیا فرو می بندد. وی در سال ۱۳۵۱، منزل تاریخی و ارزشمند اجدادی خود را وقف دانشگاه تهران می کند. پس از مرگ همسر وی در سال ۱۳۶۹، دانشگاه تهران به صورت مستقیم مدیریت باغ موزه مقدم را برعهده می گیرد. باغ موزه مقدم در سال ۱۳۷۹ به ثبت ملی می رسد.

 این اشیا به طرز هنرمندانه در جای جای خانه نصب شده اند و زیبایی این خانه را دو چندان کرده است. برخی از آثار تاریخی دارای چیدمان و نظم خاصی در خانه بوده اند از جمله این کلکسیون پارچه های قدیمی، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه ها، تابلوهای نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی است.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله گرانترین خانه دنیا در تهران در دهه ۳۰ و ۴۰ برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. برای خرید واحد در ساری و مازندران با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x