خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

با سلام خدمت همراهان گرامی انبوه سازان هوتن، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد نمای کرتین وال بپردازیم. هنگامی که به یک ساختمان نگاه می کنیم آنچه برای اولین بار توجه ما را به خود جلب می کند ظاهر و نمای آن ساختمان است. نما، پوسته هر ساختمان است و نقش بسیار مهمی در زیبایی، جذابیت و عایق‌بندی ساختمان‌ها ایفا می‌کند. در طراحی نمای ساختمان، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه‌ای که وجود دارد، به انتخاب نوع مصالح مربوط به نمای ساختمان اقدام می‌کنند.

از جمله نماهای پر طرفدار برای ساختمان ها، می توان به نمای سنگی، نمای آجری و نماهای طراحی شده با شیشه اشاره کرد. در نماسازی ساختمان از مصالح مختلفی از جمله فلز، سنگ، آجر، کامپیوزیت، بتن، چوب، شیشه و آلومینیوم استفاده می شود که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در این مقاله از وبسایت آپند، شرکت مجری نمای کرتین وال، به معرفی یکی از کاربردی‌ترین و زیباترنی نماهای ساختمانی، یعنی نمای کرتین وال می‌پردازیم.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-نمای کرتین وال

-تاریخچه کرتین وال

-انواع نماهای کرتین وال

-ویژگی‌های نمای کرتین وال

-جمع بندی

.

.

.

نمای کرتین وال:

کرتین وال نوعی نمای شیشه ای  که حتما در ساختمان های متعدد آن را مشاهده کردید. این نوع نما به عنوان یک دیوار غیر سازه ای شناخته می شود. غیر سازه بودن این نما به این معنا که این سیستم هیچ بخشی از ساختمان را تحمل نمی کند. این سیستم ها بطور معمول با استفاده از نوعی پیچ و یا جوش به ساختار ساختمان متصل می شوند.

 

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

 

فشار این نما بیشتر از نماهای دیگر و وزن زیادی را بر روی ساختمان وارد می آورد. نکته مهم و اصلی در استفاده از این نوع نمای شیشه ای همین است. نمای کرتین وال ساختاری ایستا دارد که بر روی دیگر اجزای سازه ساختمان فشاری وارد نمی کند. در واقع هر نیرویی بر دیوارهای این سازه فرود می آید از طریق خط کف به ساختمان منتقل می شود و فشار وارده بر روی شیشه تا اصل ساختمان وجود ندارد.

دیوارهای پرده غیر سازه ای هستند می توان آن ها را از مواد سبک تر ساخت. معمولا مصالح اصلی کرتین وال شیشه ای قاب فولادی یا آلومینیومی است. اگرچه می‌توان از پانل‌های فلزی یا سنگ نازک سرامیک خشک نیز به جای شیشه استفاده کرد تا وزن سبک‌تری برای این محصول ایجاد شود.

تاریخچه کرتین وال:

در قرن ۱۹ با توسعه استفاده از پنل های شیشه ای بزرگ در ساختمان ها، سیستم های نمای کرتین وال ظهور کردند. از اواسط دهه ۳۰ میلادی و با شروع استفاده از آلومینیوم در صنعت ساختمان استفاده از نمای کرتین وال رواج بیشتری پیدا کرد. نماهای کرتین وال، سیستم های غیر سازه ای پوششی برای دیوارهای خارجی ساختمان هستند.

معمولا در نمای ساختمان های بزرگ و چند طبقه کاربرد دارند. نمای کرتین وال حائلی ما بین دیوار داخلی و فضای بیرون به حساب می آید و به همین اساس وزن و بارهای اعمال شده مانند باد و لرزه های شدید بر روی سازه های اصلی ساختمان کاهش می دهد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از نمای کرتین وال به جای نماهای سنتی ساختمان است.

 

تاریخچه کرتین وال

تاریخچه کرتین وال

 

نماهای ساختمانی کرتین وال از یک قاب آلومینیومی سبک تشکیل شده اند. در هنگام نصب و اجرای کرتین وال، پنل‌های مات و شفافی که معمولا از جنس شیشه هستند، در میان فریم‌های مشخص نصب می‌شوند. نماهای کرتین وال را می‌توان با ترکیبی از سایر سیستم‌های دیگری همچون چوب، به سبک و سیاقی مدرن تر طراحی کرد، تا علاوه بر زیبایی از عایق بالاتری نیز برخوردار باشد.

انواع نماهای کرتین وال:

 لامل ها دارای انواع مختلفی نظیر فولادی چوبی و آلومینیومی که بهترین آن ها همان آلومینیومی هست که در اکثرا پروژه ها می بیند علت آن این است که نمونه های فولادی و چوبی به علت خوردگی وزن بالا مشکلاتی که در عایق بندی دارند. خیلی زود از صحنه حذف شدند اما نمونه آلومینیومی و آلیاژهای آن به دلیل خواصی دارند نظیر استحکام بالا در عین سبکی توانایی جیگ و فیکسچر بودن بالا به منظور عایق بندی رطوبتی و هوادهی از مزیت هایی است که طراحان و معماران و مهندسان بسیاری را توجهشان را به خود جلب کرده است.

سیستم های کرتین وال به جهت نصب به دو نوع تقسیم بندی می شوند. framless  (بدون خطوط ظاهری نمایان) و facecap  (در پوش دار) که نمونه فریملس خود به دو زیر مجموعه full frame و Ufram تقسیم بندی می شوند. که هر کدام از این انواع با توجه به شرایط پروژه ساختار نما و غیره توسط مهندسان و معماران انتخاب و پس از انجام کامل طراحی از نظر فنی و زیبایی شناختی در محل پروژه نصب می شوند.

۱.فول فریم کرتین وال:

در این حالت فول فریم کرتین وال، شیشه های دو جداره یا چند جداره بین فضای خالی بین دو شیشه از چسب های پایه سیلیکون استفاده شده است درون قاب هایی که اصطلاحا کاست نامیده می شوند قرار می گیرند و سپس مجموعه شیشه و کاست را در فضای خالی بین لامل های افقی و عمودی با استفاده پیچ  یا پرچ در جای خود محکم می شوند.

 

فول فریم کرتین وال

فول فریم کرتین وال

 

۲.یو چنل کرتین وال:

در این حالت ها شیشه هایی دوجداره یا چند جداره ای که بین فضای خالی بین دو شیشه از چسب های پایه سیلیکون استفاده شده است درون کاست های u شکل قرار می گیرند و سپس توسط لقمه های مخصوص فلزی در فضای بین لامل های افقی و عمودی قرار می گیرند.

 

یو چنل کرتین وال

یو چنل کرتین وال

 

۳.فیسکپ کرتین وال:

در این نمونه یکی از لامل های افقی یا عمودی حذف می شوند و سپس از لاستیک و چسب هایی که ماده اصلی تشکیل دهنده آنها سیلیکون است استفاده می شود. در نمای فیس کپ از درپوش آلومینیوم اکسترود استفاده می شود اما نمای فریم لس فاقد آن می باشد. سیستم نمای فریملس و فول فریملس یک روش مدرن بر پایه حذف تمام فریم ها در نمای ساختمان است.

 

فیسکپ کرتین وال

فیسکپ کرتین وال

 

۴.نمای کرتین وال استیک:

در کرتین وال استیک، شیشه و دیگر اتصالات بصورت کاملا جداگانه تولید و نصب می شوند. برای نصب به‌صورت جداگانه و تفکیک شده منتقل می‌شوند و در محل نصب به‌صورت مجزا بر بدنه نصب می‌شوند.

برای نصب این محصولات سازه های آلومینیومی که مولین و ترنسم نام دارند نصب شده و پس از آن شیشه ها بر روی نما متصل می شوند. این مدل از نما صرفه اقتصادی بیشتری دارد و کارایی بهتری در پروژه های کوچک دارد و استفاده از سیستم یونیاتیز برای فضای کوچک می تواند هزینه بالا و نامعقولی داشته باشد.

 

نمای کرتین وال استیک

نمای کرتین وال استیک

 

۵.نمای کرتین وال یونیتایز:

برای سیستم های یونیتایز، یک واحد یا چند واحد بزرگ قبل از ارسال به محل ساختمانی که در آن نصب می شوند در کارخانه ساخته و مونتاز می شوند. این موضوع به صرفه جویی در هزینه ها و زمان نصب کمک می کند و باعث می شود تا کار نصب سریعتر انجام شود. در شرایطی که زمان کم بوده و قرار باشد پروژه سریع به اتمام برسد و همچنین در مناطقی که هزینه کارگر بالا باشد، از این نوع کرتین وال استفاده می‌شود.

 

نمای کرتین وال یونیتایز

نمای کرتین وال یونیتایز

 

کرتین وال یونیتایز به دلیل یکدست و یکپارچه بودن، مقاومت بیشتری در شرایط آب و هوایی مختلف دارد. همچنین از آن‌جایی که در کارخانه بر روی این محصول، انواع و اقسام آزمایش‌ها انجام می‌شود، از لحاظ انتقال حرارت و مقاومت در برابر نیروهای عمودی و افقی سنجیده شده است و ایمنی و استاندارد کاملی را دارد. تمامی این موضوعات سبب می‌شود تا این محصول نصب دقیق‌تر و کامل‌تری را داشته باشد و برای فضاهای بزرگ و برج‌ها بزرگ، سازه‌های پیچیده و محیط‌های گسترده مورداستفاده قرار گیرد.

ویژگی‌های نمای کرتین وال:

از ویژگی های نمای کرتین وال می توان به عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی نام برد. این ویژگی ها در نمای خارجی ساختمان، باعث افزایش نور داخلی ساختمان و کاهش مصرف انرژی برق و گاز می‌شود. این روش باعث ایجاد زیبایی بصری خاصی برای ساختمان های تجاری و اداری بلند مرتبه در سطح شهر میشود.

از آنجایی سازه هایی بسیار سبک هستند و بار کلی وارد بر ساختمان را کاهش می دهند. بنابراین مقاومت خوبی در برابر زلزله دارند. نصب و اجرای این نما بسیار آسان‌تر از نصب سایر نماهای ساختمانی است. از نظر قیمت، نسبت به دیگر نماهای ساختمانی ارزان تر است و سریع تر نصب و مونتاژ میگردد.

 

ویژگی‌های نمای کرتین وال

ویژگی‌های نمای کرتین وال

 

نیاز ساختمان به مصرف انرژی الکتریسیته را کاهش می دهد.کرتین وال چون سازه هایی بسیار سبک هستند بار کلی وارد بر ساختمان را کاهش می دهند. همچنین رفتار خوبی در مقابل زلزله دارند و در نهایت سهولت در نصب و زیبایی و مقرون به صرفه بودن نسبت به سایر نماهای ساختمانی برتری دارند.

کرتین وال ها در واقع شاسی ها و لامل هایی هستند که در اطراف پروژه قرار می گیرند. و شیشه هایی که به عنوان نمای ساختمان قرار است بگیرند به جای اینکه روی خود ساختمان نصب شوند روی سازه کرتین وال نصب می شوند. از این رو وزن وارده بر ساختمان کاهش می یابد. این کاهش وزن سبب می شود که  مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد نمای کرتین وال برای شما مفید باشد. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای خرید واحد در قائمشهر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x