خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

معاوضه ملک با ملک

معاوضه ملک با ملک

با سلام خدمت همراهان گرامی ، معاوضه ملک یکی از گزینه های پیشنهادی برای تبدیل ملک به نقدینگی بیشتر در این روزهای رکود بازار است. در جامعه امروزی تمام زندگی ما از راه داد و ستد در بین افراد جامعه در جریان است. این مقاله از گروه انبوه سازان هوتن به بررسی در مورد معاوضه ملک با ملک میپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم :

-تهاتر یا معاوضه ملک

-قوانین معاوضه ملک

ویژگی معاوضه ملک

عقد بیع

-تفاوت عقد بیع با معاوضه ملک با ملک

-جمع بندی

.

.

.

تهاتر یا معاوضه ملک :

معنای لغوی «معاوضه» مبادله کردن است. اما در فرآیند حقوقی معاوضه ملک به قرارداد یا عقدی گفته می ‌شود که یکی از طرفین به ازای ملکی که دارد می‌ خواهد آن را با ملک طرف مقابل مبادله کند. با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت بالای مسکن و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا بسیاری از متقاضیان مسکن به معاوضه در مسکن روی آورند. یعنی بعضی از مالکان یک آپارتمان با متراژ بالا را با چند واحد مسکونی با متراژ کمتر اقدام به معاوضه ملک یا به اصطلاح تهاتر ملک می کنند.

معاوضه ملک یکی از گزینه های پیشنهادی برای تبدیل ملک به نقدینگی بیشتر در این روزهای بازار است. این نوع معامله بر خلاف اینکه ساده به نظر می آید بسیار پر خطر است. دانستن این قوانین در تصمیم گیری بهتر به شما کمک به سزایی خواهد کرد.

در تهاتر و معاوضه ملک با ملک به این صورت که یک ملک با متراز بالا با چندین ملک با متراز پایین معاوضه می شود. در هنگام معامله باید تمامی عوامل مثل موقعیت مکانی ، ارزش زمین ، مصالح به کار رفته در ساخت خانه، امکانات و تجهیزات، اسناد و مدارک باید بررسی شود. معمولا این ملک ها دارای ارزش افزوده سنگین می باشند. امروزه اکثر افراد به دنبال خرید ویلا بصورت معاوضه و یا دارای شرایط اقساطی می باشند. در این صورت فروشندگان برای فروش ملک، ویلا و … شرایطی مثل نصف مبلغ نقد و مابقی اقساط و یا معاوضه ارائه می دهند.

تهاتر یا معاوضه ملک
تهاتر یا معاوضه ملک

قوانین تهاتر ملک :

 • تهاتر ملک مثل هر نوع معامله قانونی و رسمی باید با پشتوانه قرارداد رسمی انجام شود تا در صورت درخواست مراجع قانونی ، و یا بروز اختلاف در معامله قابلیت استناد داشته باشد. همانند خرید و فروش املاک در قراردادهای معاوضه هرگز سراغ املاک فاقد سند رسمی یا اسناد مالکیت قانونی نروید.
 • معاملات معاوضه ای نیز همانند معاملات عادی ، نیاز به ثبت و انتقال رسمی سند در دفاتر ثبت اسناد و املاک دارد.
 • مدارک شناسایی و وکالتنامه طرف مقابل خود در قرارداد را با دقت کنترل و استعلامهای لازم را انجام دهید.
 • در صورتی که ملک معاوضه ای از نوع ورثه ای باشد، مدارک انحصار وراثت، تسویه مالیاتی و حضور کلیه وراث یا نمایندگان قانونی آنها ضروری است.
 • آشنایی با قوانین تهاتر ملک سبب می‌شود که با آگاهی بیشتر وارد یک معامله کالا به کالا شد.
 • قبل از معاوضه به هویت شخصی طرف مقابل قرارداد و صحت و درستی آن اطمینان داشته باشید. تمام مدارک شناسایی را مشاهده کنید.
 • بررسی کردن پروانه ساخت و گواهی شهرداری ملک مورد نظر را بررسی کنید. البته اگر ملک دارای سند رسمی باشد با اعتماد بیشتری می‌توان تهاتر را انجام داد.
 • معامله کردن با ملک‌هایی که دارای سند رسمی نیستند باعث می‌شود با مشکلات حقوقی مواجه شوید. به هیچ عنوان با ملکی که دارای سند نیست تهاتر را انجام ندهید.
 • تمام مراحل معاوضه را در یک بنگاه معاملاتی معتبر و دارای مجوز رسمی انجام دهید.
قوانین معاوضه ملک
قوانین معاوضه ملک

ویژگی تهاتر ملک :

 • معاوضه عقد لازم است که به معنای برای فسخ معاوضه، اراده و خواست هر دو طرف معامله نیاز است.
 • معاوضه عقد معوض است، یعنی دو موضوع متقابل در عوض یکدیگر مبادله می شوند. معاوضه ملک باید دو طرفه باشد یا به عبارتی کالا به کالا صورت بگیرد.
 • معاوضه عقد تملیکی و به معنای این است که طرفین عقد هر یک مالی از دست داده و مالک مال دیگری می شوند.
 • نمی توان قرارداد بصورت یکطرفه فسخ کرد. حضور هر دو طرف برای فسخ قرارداد لازم است.
 • آشنایی با قوانین معاوضه ملک سبب می‌شود که با آگاهی بیشتر وارد یک معامله کالا به کالا شد.

عقد بیع:

قرار دادی که در معاملات املاک بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد عقد بیع می گویند. که تشابهات و تفاوت هایی با عقد معاوضه دارد. در لعت بیع به معنی خریدن و فروختن است. بیع عبارت است از انتقال مالکیت به عوض مشخص و در عرف، عقد بیع همان قولنامه ای که در هنگام خرید یا فروش املاک امضا می کنید.

طبق قولنامه ی امضا شده توسط دو طرف، طرفین تعهد می کنند که ظرف مدت معین شرایط انتقال مالکیت موضوع قولنامه را فراهم و در اصطلاح حقوقی آن را به مبایعه نامه تبدیل کنند. در صورت بروز اختلاف، محاکم حقوقی تفاوتی ببین قولنامه و مبایعه نامه قائل نیستند و بیشتر به اجزا و ارکان متن قرارداد توجه می کنند. قولنامه در حکم مبایعه نامه خواهد بود و می توان با استناد آن طرفین را به اجرای تعهدات مندرج در آن ملزم نمود. عدم ایفای تعهدات قولنامه، مسوولیتی متوجه ناقض تعهد نخواهد کرد و قولنامه قابل فسخ یکطرفه است. مگر اینکه شرایطی برای تضمین تعهدات تعیین شده‌ باشد.

تفاوت عقد بیع با معاوضه ملک با ملک:

یکی از موارد مهم تفاوت بین عقد بیع با معاوضه ملک با ملک است. اگر در متن قرارداد نوشته شده، انتقال مالکیت موضوع قرارداد بدون رد و بدل هر گونه امتیاز دیگری باشد این مبادله در حکم معاوضه محسوب خواهد شد. در این نوع از قرار داد ارزش موضوعات قرار داد با چیز دیگری سنجیده نشده و صرفا توافق طرفین ملاک عمل است.

تفاوت عقد بیع با معاوضه ملک با ملک
تفاوت عقد بیع با معاوضه ملک با ملک

اگر یکی از موضوعات به عنوان ثمن معامله قید شود، معامله تبدیل به عقد بیع می شود و تابع شرایط آن خواهد بود. اگر در متن قرارداد معاوضه قید کنید که دو قطعه زمین با یک باب خانه ویلایی معاوضه شده است. علاوه بر موارد بالا اگر اضافه بر معاوضه دارایی های طرفین مبلغی به عنوان سرانه به یکی از طرفین قرارداد پرداخت شود باز هم شرایط عقد معاوضه نقض شده و قرار داد تبدیل به عقد بیع خواهد شد.

نکته دیگر که باعث بروز تفاوت عمده بین عقد بیع و عقد معاوضه می شود، موضوع مورد معامله است. در عقد بیع، موضوع مورد معامله باید حتما “عین” باشد. یعنی مالی که وجود خارجی داشته و قابل لمس و ادراک باشد. اما در عقد معاوضه، می توان منفعت یا حق مالی را هم بعنوان موضوع قرارداد، لحاظ کرد.

جمع بندی:

تهاتر یکی از نکاتی است که هم بار حقوقی زیادی دارد و هم در بازار همسان با معاوضه کاربرد دارد. بدین دلیل در بازار املاک نیز امروزه از این اصطلاح به جای معاوضه استفاده می شود. در این صورت افت ارزش پول، پایین بودن مقدار نقدینگی، افزایش قیمت املاک و پایین بودن قدرت خرید افراد جامعه، بیشتر معاملات را به سمت معاوضه ملک سوق می دهد.

تهاتر در املاک یکی از روش های متداول است و از این طریق به خریدار و فروشنده کمک می شود تا معاملات خود را به بهترین شکل انجام دهند.امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای خرید واحد در مازندران و اطلاعات بیشتر با شماره های درج در سایت تماس حاصل فرمایید و با کارشناسان هوتن در ارتباط باشید.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x