نمونه سند منگوله دار | خرید آپارتمان مازندران - پیش خرید آپارتمان در مازندران
خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران
  خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران
  خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

   مازندران، قائمشهر، بلوار سادات نیا شرقی، 50 متر مانده به عبور باغ جهان دیده

  نمونه سند منگوله دار

  نمونه سند منگوله دار

  سند منگوله دار چیست ؟

  با سلام خدمت همراهان گرامی ، استفاده از سند از زمان های قدیم رواج داشته است. سندها در گذشته به صورت سند منگوله دار رواج داشت. در این مقاله  از انبوه سازان هوتن قصد داریم سند منگوله دار را بررسی کنیم و همین طور به اعتبار سنجی آن بپردازیم. در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

  سند چیست ؟

  سند منگوله دار چیست ؟

  منظور از پلمپ و یا منگوله دار چیست ؟

  معایب سند منگوله دار چیست ؟

  مزیت سند منگوله دار چیست ؟

   

  مراحل دریافت سند منگوله دار

  سند چیست ؟

  سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.  سند که یکی از ادله اثبات دعوی است به اسناد عادی و اسناد رسمی تقسیم گردیده است . علاوه بر آن ، اسناد دیگری تحت عنوان « اسناد تجاری » در قانون تجارت آمده است که شامل اسناد بهادار و اسناد مالی است و شامل برات، چک و سفته می باشد.

  سند منگوله‌دار چیست ؟

  سند تک برگ مزایای بسیاری نسبت به سند‌های منگوله‌دار قدیمی دارد .

   سندی دفترچه‌ای است که با یک نخ و یک تکه سرب توسط اداره ثبت اسناد رسمی پلمپ شده است. توجه به این نکته ضروری است که اگر سند پلمپ نشده باشد، اعتبار ندارد. دلیل پلمب کردن این سند حفظ صحت و اعتبار آن است. این سند به صورت دست‌نویس و در یک دفترچه با تعداد زیادی برگه تنظیم می‌شده است.

  منظور از پلمپ و یا منگوله دار چیست ؟

  منظور از منگوله همین عمل پلمپ دفترچه مالکیت است. اگر دفترچه ای فاقد این منگوله یا پلمپ سربی می بود. به اصطلاح آن را بی اعتبار می دانستند. برای اصلاح آن و اثبات مالکیت باید از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک محل اقدام می کردند.

  این پلمپ سربی نشان دهنده این است که هیچ برگی از دفترچه مالکیت کسر نشده است. چون تمام اطلاعات درج شده در این اسناد  بصورت دست نویس بود و امکان جعل یا کسر تعدادی از صفحات همیشه وجود داشت.

  پس این پلمپ سربی گویای اعتبار بخشی به این سند مالکیت بود و رویه ای بر این اسناد حاکم است که اگر سند فاقد منگوله یا پلمپ سربی بود. هیچ اعتباری ندارد که تا حدودی این رویه ایجاد شده به منظور پرهیز از اشتباه یا خرید یا فروش مال غیر یا فروش معارضی ملکی بوده است و نگرانی خریدار را پیش بینی کرده بود.

  سند منگوله دار

  معایب سند منگوله دار چیست ؟

  از سال 90 نوع جدیدی از اسناد روی کار آمدند. سند های تک برگ جایگزین سندهای منگوله دار شد. دلیل به وجود امدن سندهای تک برگ برخی از معایب مهم این نوع سند بود که این معایب شامل :

  1. ترس از اعتبار شدن یا ضایع حق مالک :

  به دلیل دست نویس بودن همیشه این امکان وجود دارد که مندرجات آن ، به دلیل دست به دست شدن یا کیفیت نداشتن قلم ، تغییر کند و حقی از مالک ضایع شود.

  2. وجود یک سند برای تمام شرکا :

   اگر ملکی به صورت مشاعی بود فقط یک سند وجود دارد. نقل و انتقال این سند باید همراه هر دو طرف در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

  3. اسراف در استفاده از کاغذ :

  به دلیل اینکه در قالب دفترچه ای بودند ممکن بود تعداد صفحات حتی به چهل برگ نیز برسد .

  جعل بسیار راحت تر از اسناد تک برگی میباشد به دلیل اینکه سند تک برگی دارای هولوگرام درج شده میباشد که امری مهم است.

  مزیت سند منگوله دار چیست ؟

  فرد میتواند تمام نقل و انتقالات آن ملک را در دفترچه مشاهده کند ولی در اسناد تک برگی اینگونه نیست و فرد باید حتما از اداره ثبت اسناد استعلام بگیرد.

   اسناد قدیمی هستند که در گذشته برای اثبات مالکیت صادر میشد منتها امروزه باید افراد سند های تک برگی اتخاذ کنند زیرا از میزان اعتبار سند های منگوله دار نسبت به گذشته کم شده است ، و اینکه این کار با اینکه دردسر های خود را دارد اما به سود کسانی است که قصد فروش املاک را دارند. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

  omid888

  دیدگاهتان را بنویسید