عایق صوتی دیوار مشترک !

عایق صوتی برای دیوار مشترک

توجه به پروژه از تمامی جهات باعث می شود که نکات ریز در پروژه رعایت شود و بحث مهم عایق صوتی برای دیوار مشترک فراموش نشود تا صداهای اطراف وارد اتاق خواب یا منزل شما نشود مثلا یک هتل باید حساسیت بالایی نسبت به این موضوع داشته باشد.

این مقاله شما را به درک روشن از علم عایق صوتی برای دیوار مشترک و راه حل هایی برای رفع مشکلات صوتی سوق می دهد تا بتوانید بهترین عایق با نازلترین قیمت انتخاب کنید.

چگونه صدا را متوقف کنیم ؟

صدا شکلی از انرژی است که به عنوان یک موج می باشد . وقتی که موج با یک مانع برخورد می کند موجب ارتعاش می گردد و در نتیجه از تیغه های نازک دیوارها عبور می کند

چهار عنصر مانع نفوذ صدا عبارتند از :

  • جذب
  • تعدیل
  • فاصله
  • جرم

با نزدیک شدن فضاهای زندگی به یکدیگر آلودگی صوتی در حال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ و به ویژه در مناطق شهری است. اینکه می توان دیوار های مشترک (حزب) در بین خانه ها را عایق کاری کرد یا نه سوالی است که اکثر مردم به دنبال پاسخی برای آن هستند خوشبختانه در حال حاظر  شرکت ایرانیان تاوریژ ارک با عرضه محصولی جدید می تواند مشکل عایق صوتی برای دیوار مشترک رمنازل را برطرف نماید. پیشنهاد ما به شما مشاهده و مطالعه فیلم های آموزشی و تستی و مقالات در وبسایت است تا بتوانید بهترین و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

جذب

یک عایق صوتی مناسب باید بتواند صدا را جذب کند ودر خود حبس کند تا امواج به تدریج ضعیف شده و از بین بروند این مرحله از عایق کاری صوتی اولین و مهم ترین بخش محسوب می شود.

تعدیل صوت

به اصطلاح کم کردن دامنه ی نوسان (میرایی) کم کردن میزان انتقال صوت به کمک پایین آوردن دامنه ی نوسان در محیط توسط عایق صوتی ایزوهم izohome پایین آوردن نوسان در دیوار مشترک از ترکیب دیوار و لایه ی عایق صوتی برای دیوار مشترک که باید حالت الیافی داشته باشد به دست می آید.

فاصله (جدایی)

به این معنی که نقطه اتصال دیوار از ستون ها با کمی فاصله باشد تا از انتقال صوت در طول مسیر جلوگیری کند بهتر است در این فضا از عایق صوتی برای دیوار مشترک استفاده گردد.

جرم (توده)

به زبان ساده یعنی ایجاد یک دیوار سنگین با استفاده از لایه های بیشتر و یا مصالح بیشتر با ضخامت بالا تا بتواند از عبور صوت جلوگیری کند.

یک عایق صوتی برای دیوار مشترک

در هر پروژه در حال ساخت  و بخصوص پروژه هایی که طبقات چند واحدی دارند باید دقت داشت که قطعا از عایق صوتی برای دیوار مشترک استفاده نمایند این عایق صوتی می بایست به گونه ای ساخته شده باشد که بتواند به عنوان یک تیغه ی جدا کننده با کیفیت مناسب از تبادل صدای بین دو واحد جلوگیری نماید . محصول ایزوهم با ضخامت ۱۵ و ۷ میلی متری می تواند عایق صوتی برای دیوار مشترک مناسبی نسبت به دیگر عایق های موجود باشد.

تاثیر عایق صوتی برای دیوار مشترک

حالا می خواهیم در مورد تاثیر عایق صوتی برای دیوار مشترک صحبت کنیم و مقایسه ای بین دو دیوار عایق شده و ساده انجام دهیم.

ابزار و نوع ساخت دیوار برای جلوگیری از صوت بسیار موثر است . عملکرد یک دیوار معمولی و یک دیوار عایق کاری شده را در مقابل صوت بررسی می کنیم.

اگر دو دیوار را در نظر بگیریم به صورتی که یکی عایق کاری شده و دیگری ساده برای مثال یک دیوار مشترک را که یک تیغه نازک از آن عبور کرده که به راحتی بدون هیچ گونه اثر مثبتی صدا را از خود عبور می دهد. حالا همان دیوار را با عایق صوتی ایزوهم عایق کاری می کنیم و تمامی روزنه ها را می پوشانیم یک طرف تیغه را عایق کاری می کنیم تا بتوانیم تا ۵۰ دسیبل صدا را کاهش دهیم و صداهای قابل انتقال را به حداقل برسانیم.

اما روش صحیح برا عایق صوتی دیوار مشترک در حین ساخت آن می بایست از دو تیغه جدا کننده استفاده شود بطوری که فضای خامی ما بین آنها قرار گیرد و به هیچ وجه پل ارتباطی ما بین این دو دیوار قرار نگیرد پس از ساخت تیغه ها از هر دو طرف عمل عایق کاری را انجام می دهیم فضای خالی ما بین دو تیغه باعث می شود که میزان صوت انتقالی به داخل فضا رسیده و در آنجا محبوس شود . بدلیل عبور صوت از عایق این شدت صوت ضعیف شده و به ما بین دو تیغه میرسد و توان عبور دوباره از عایق را ندارد پس می توان با نگاه تخصصی یک عایق صوتی برای دیوار مشترک مناسب انجام داد.

در اغلب مردم این تصور غلط وجود دارد که عایق باید متراکم تر و از دانسیته ی بالایی برخوردار باشد تا بتواند عایق صوتی برای دیوار مشترک منزل آنها باشد. ولی تراکم ذرات در یک محصول نمی تواند به عایق صوتی بودن آن کمک کند . هرچه جنس محصول ضخیم تر و سخت تر باشد نمی تواند به خوبی مقابل صوت مقاومت کند برعکس برای عایق کاری مناسب صوتی می بایست مواد مورد استفاده نرم و قابل انعطاف باشد تا بتواند امواج صوتی را به خوبی جذب کند.

در بعضی از پروژه ها برای مثبت جلوه دادن کار تیغه های جدا کننده را از بلوک های بتنی می سازند تا خریدار را به این باور برسانند که دیوار های داخلی عایق کاری شده است اما این بلوک ها نمی توانند عایق صوتی برای دیوار مشترک مناسبی باشند چون مصالح سخت باعث تشدید صوت می شوند.

آپارتمان نشینی و  وضعیت نا به سامان عایق صوتی دیوار مشترک

( وقتی همسایه دیوار مشترک ما حرف می زند به اشتباه احساس میکنم کسی خونه ما آمده است)

یکی از مشکلات جامعه امروز ساختمان هایی با طبقات چند واحدی است. به طوری که واحد ها  به هم دیگر چسبیده ساخته شده اند.ودر بعضی مواقع واحدهایی که در وسط دو واحد کناری قرار گرفته دو تا دیوار مشترک دارند و این بزرگترین معزل حریم شخصی و خصوصی می باشد  و آرامش را از منازل ربوده به طوری که حتی در داخل منزل هم در بین دیوارهای داخلی نیز این مشکل به وضوح به چشم می خورد. دیوارهای نازک سرویس بهداشتی ، حمام و اتاق خواب به قدری ضعیف کار شده اند که به راحتی صداهای کوچک را هم نیز از خود عبور می دهند. و نیاز به عایق صوتی برای دیوارمشترک دارد

برای ریشه یابی این مشکل باید بدانیم از کجا نشأت می گیرد.

آیا مصالح مناسب برای دیوارهای داخلی و خارجی و سقف و کف وجود ندارد ؟

آیا برای پایین آوردن هزینه های ساخت از مصالح های نامرغوب استفاده می شود؟

با پیشرفت علم دانشمندان به این نتیجه رسیدند که مصالح ساختمانی به خودی خود نمی توانند عایق مناسبی برای صوت باشند و برای عایق کردن یک دیوار مشترک باید حجم زیادی از مصالح موجود مورد استفاده قرار گیردو امروزه در صنعت ساختمان به بند های قانون مسکن و شهرسازی که مربوط به عایق کاری و ایزوله کردن ساختمان می شود اهمیت چندانی نمی دهند و این موضوع می تواند صدمات زیان باری به کشور بزند . در آپارتمانهایی که دارای ۲ واحد مسکونی در طبقات هستند حتما باید علاوه بر مصالح ساختمانی مرغوب در هنگام ساخت از عایق صوتی برای دیوارمشترک  که مخصوص عایق بندی صدا هستند هم استفاده شود.

عایق ایزوهم را میتوانید در هنگام شروع ساخت ساختمان بین دیوارهای داخلی قرار دهید که هم باعث محکم شدن دیوار و هم باعث عایق شدن آن از لحاظ صوتی و حرارتی  و رطوبت شود . خوشبختانه این عایق صوتی برای دیوارمشترک ایزوهم بعد از اتمام  ساختمان نیز به صورت روکار قابل استفاده می باشد.

طبق گفته کارشناسان برای عایق صوتی دیوار مشترک در زمینه عایق سازی  ساختمان ها تاکید بر این موضوع که ساختمان باید دارای تائیدیه عایق کاری باشد که این امر بسیار حائز اهمیت می باشد.

عایق کاری صوتی از نظر روانشناسی

روانشناسان در این باره می فرمایند انسان موجودی اجتماعی هست و با دیگران رایطه برقرار می کند و این در حالی می باشد که هر فرد برای خودش نوعی زندگی شخصی و خصوصی دارد . ایمیل و تلفن همراه  و همچنین خانه و اتاق استراحت هم یک حریم شخصی محسوب می شود. همچنین آپارتمان های امروزی باعث شده اند روابط بین افراد در خانواده ها توسط همسایه ها شنیده و بر ملا شود.اگر قصد دارید دیوار های خانه ای که در آن ساکن هستید دوباره بازسازی کنید مثلا رنگ آموزی یا تعویض کاغذ دیواری ابتدا بهتر است از عایق صوتی برای دیوار مشترک ایزوبز استفاده و سپس کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی را انجام دهید اگر قصد تعویض کف پوش یا پارکت را دارید قبل از نصب پارکت جدید ابتدا عایق صوتی ۷ میلی متری ایزوهم  را نصب کنید که هم باعث کاهش تبادل صدا به طبقه پایین شود و هم در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

نتیجه

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید نتایجی که از تحقیقات کارشناسان ما به دست آمده این است که اگر در یک پروژه ی ساختمانی تمامی عملیات عایق کاری در ابتدا انجام گردد هم نتیجه مطلوبی به دست می آید و هم با کمترین هزینه می توانید دیوار مشترک مقاومی در برابر صوت داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.