خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

سنسور هشدار آتش

سنسور هشدار آتش

مجموعه انبوه سازان هوتن در پروزه های مسکونی و تجاری خود از سنسور هشدار آتش استفاده میکند، برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید:

 

سنسور هشدار آتش

سنسورهای هشدار دهنده دود یا سیستم هشدار حریق به جزیی از استاندارد های لازم برای منازل و سایر مکان اداری تبدیل شده اند که وجود آن قطعا موجب آرامش بیشتر می شود.

به طور کلی سیستم آلارم دود یا تشخیص آتش، شامل سنسور دود و زنگ هشدار قابل شنیدن است که معمولا در خانه و آپارتمان نصب می شود. هنگام بروز اولیه آتش سوزی این سیستم آن را تشخیص می دهد با آلارم خود افراد را از این حادثه سریعا خبر می کند. سیستم آلارم دود بیشتر کاربرد مسکونی دارد.

انواع سنسور

سنسور هشدار دهنده انواع مختلفی دارد. سنسور هایی به نام فتوالکتریک (PhotoElectric) وجود دارند که در کنار سنسور های یونیزاسیون (Ionization) برای تشخیص دود و حریق، استفاده می شوند.

سنسور های فوتوالکتریک در تشخیص یک آتش سوزی که آهسته است و شعله زیادی تولید نمی کند و بیشتر دود می کند کارایی بیشتری دارند در حالی که سنسور های یونیزاسیون در تشخیص آتش هایی که سریع ایجاد شده و شعله های تندی دارد بهتر عمل می کند. علت این تفاوت هم استفاده از تکنولوژی مختلف به کار رفته در سنسور ها می باشد. برای سنسور های خانه معمولا از یک حسگر فتوالکتریک استفاده می کنند زیرا معمولا مبل و تشک معمولا آهسته می سوزند که با کمک یک حسگر تقسیم طیف، به انواع شدت های آتش حساس می شود و انواع حریق را تشخیص می دهد.

سنسور های دود ساختمان موجود به دو شکل استفاده از باطری و یا استفاده از برق خانه کار می کنند.

آلارم های سیم دار نیاز به سیم کشی دارند و نصب مشکلی تری نسبت به نوع بی سیمی دارند. ولی در  عوض دیگر نیاز نیست نگران تمام شدن باتری باشید. در مدل های بی سیم که نیروی خود را از باتری می گیرند، نیاز به سیم کشی نبوده و به صورت راحت تری نصب می شوند. تنها عیب این مدل تمام شدن باتری آن است که باید چند وقت یکبار اقدام به تعویض آن کنید.

تاریخ انقضا

دستگاه هشدار دود نیز پس از گذشت مدتی خراب می شوند که خوشبختانه این زمان تقریبا طولانی است. انجمن ملی حفاظت از آتش (The National Fire Protection Association) توصیه می کند که هر ۱۰ سال یکبار باید سنسور های دود عوض شوند. به این دلیل که سنسور ها در نهایت کیفیت خود را از دست می دهند و دیگر عملکرد موثری نخواهند داشت.

 فرقی در آلارم دود ارزان و گران قیمت ندارد، آشکار ساز های CO نیز هر ۵ تا ۷ سال باید جایگزین شوند پس بعد از خرید، لازم است که زمان آن را یادداشت نمایید تا با توجه به دفترچه راهنما تولید کننده، در زمان مورد نظر اقدام به تعویض سنسور ها کنید. البته این تاریخ معمولا روی دستگاه هم نوشته می شود که باید به آن توجه داشته باشید.

محل نصب

طبق نظر NFPA در هر اتاق، راهرو یا حال و هر منطقه ی جداگانه باید یک سنسور نصب شود. در هرسطحی از خانه حتی زیر زمین و آشپز خانه و.. باید این دستگاه وجود داشته باشد. همچنین مهم است که آن ها را در سقف خانه نصب کنید و نصب آن ها روی دیوار اشتباه است. در ضمن نصب سنسور در نزدیکی در، پنجره یا دریچه های هوا که جریان هوای آزاد وجود دارد، می تواند در قدرت تشخیص دود مداخله کند و قدرت آن را کاهش دهد پس سعی کنید در مرکز اتاق ها اقدام به نصب سنسور دود کنید.

سامانه مرکزی و خروجی ها

سامانه مرکزی، یک سامانه تشخیص آتش‌سوزی است. در این سامانه اعلان‌های حسگرها تجزیه و تحلیل شده و برای اعلان حریق یا در حالت‌های مشکوک، اعلام نیاز به بازبینی انسان تصمیم گیری می‌شود. این سیستم‌ها اغلب یه صفحه کلید برای ورود فرامین توسط انسان و مانیتور برای مشاهده فرامین مجهز هستند. این سیستم‌ها امروزه یه رایانه متصل شده و از طریق نرم‌افزار مخصوص خود، برنامه را دریافت می‌کنند. یکی دیگر از وظایف این سیستم‌ها انتخاب نوع خروجی (آژیر خطر عمومی، آژیر خطر در جاهای خاص، تماس با مرکز آتش‌نشانی و سایر خروجی‌ها) است.

خروجی سامانه‌های اعلان آتش‌سوزی هم بسته به محل وقوع یا نوع آتش ایجاد شده، می‌تواند شامل موارد مختلفی باشد. تماس خودکار با آتش‌نشانی محلی، روشن نمودن تابلوهای خروج اضطراری، فعال‌سازی سامانه آتش خاموش کن خودکار، به صدا درآوردن آژیرهای خطر، قفل کردن یا از حالت قفل خارج کردن درب‌های محل‌های مختلف (مانند در خروجی‌های اضطراری) همگی از مواردی است که می‌تواند بسته به تصمیم سیستم انجام شود.

به طور کلی جلوگیری از بلایای طبیعی و غیرطبیعی به هر شکلی، کاری عقلانی و قابل قبول است.

با توجه به اینکه احتمال آتش سوزی درهر کجا و هر زمانی ممکن است؛ استفاده از این سیستم هشدار آتش بسیار کاربردی و برای هر خانه ای لازم است.

پس به شما پیشنهاد میکنیم اگر تا به حال از این ابزار در خانه ی خود استفاده نمیکردید، برای خرید و نصب و راه اندازی این محصول اقدام کنید.

omid888

دیدگاهتان را بنویسید

تماس