خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

روش های دریافت کدپستی ملک

روش های دریافت کدپستی ملک

با سلام خدمت همراهان گرامی انبوه سازان هوتن، در این مقاله به بررسی روش های دریافت کدپستی ملک میپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همه ساختمان هایک کدپستی مخصوص دارند که مانند اطلاعات هویتی مهم در امور اداری و رسمی باید آن را ارائه کنند. در گذشته برای دریافت کدپستی ملک باید به قصبض ها مراجعه می کردیم. امروزه انجام کارهایی مانند تایید کدپستی و جستجوی کدپستی با نام ساختمان و استعلام صحت کدرهگیری یا اطلاع از هزینه دریافت کدپستی کافی یک جستجوی اینترنتی مختصر بکنید تا به هدف خود برسید.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-کد پستی و اهمیت دریافت آن

-کد پستی چه اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می دهد؟

-نحوه دریافت کد پستی ملک

-جمع بندی

.

.

.

کد پستی و اهمیت دریافت آن:

اولین سیستم پستی جهان در زمان داریوش یکم، ملقب به داریوش بزرگ در ایران بنیان گذاشته شد. داریوش ترتیبی داده بود که در هر بیست و چهار کیلومتر، یک چاپارخانه احداث شود. پستچی‌ها در هر ایستگاه اسب خود را با یک اسب تازه‌نفس عوض می‌کردند و برق‌آسا به راهشان ادامه می‌دادند.داریوش خود دراین‌باره گفته بود: «نه برف و نه باران، نه گرما و سرما و نه تاریکی شب هیچ کدام نمی‌تواند پیک‌های تندرو را از حرکتشان بازدارد». این جمله را سر در اداره پست نیویورک هم نوشته‌اند.

ایران در زمینه پست هم چنان حرف برای گفتن دارد. ظاهرا بین ۹ کشور در آسیا ایران تنها کشوری است که از کدپستی ۱۰ رقمی استفاده می کند. اتحادیه جهانی پست در سال ۲۰۱۲ به ایران گواهینامه استاندارد آدرس نویسی را اعطا کرد. یکی از اصلی ترین شاخص های دریافت این گواهینامه داشتن جزئیات نشانی است. از جمله شاخص های دیگری به دریافت گواهینامه منجر شد داشتن جزئیات نشانی در بخش های نشانی شهری، روستایی، صندوق شخصی و پست رستانت است. پست ایران همه این ملاک‌ها را دارد.

کد پستی و اهمیت دریافت آن
کد پستی و اهمیت دریافت آن

با توجه به افزایش ساختمان ها در نقاط مختلف کشور نیاز افراد به خدمات شهری و خدمات پستی مشخص بودن آدرس ها و سهولت در پیدا کردن افراد برای ارائه خدمات بسیار اهمیت دارد. از سال ۷۵ که اطلاعات ساختمان ها به طور کامل جمع آوری شد برای هر ساختمان و یا هر واحدی؛ چه تجاری و چه مسکونی یا اداری کد پستی صادر شد. این کد که شامل ۱۰ رقم می باشد برای گزارش دقیق آدرس ملک مورد نظر ارائه می شود.

به طوری که در حال حاضر تنها با دانستن کد پستی می توان ساختمان مورد نظر و واحد مربوطه را شناسایی کرد و در صورت لزوم خدمات لازم را به افراد ارائه داد. در ایران ۵۲ میلیون کدپستی به ساختمان‌ها داده شده است. وظیفه اختصاص دادن این کدها و پالایش آن بر عهده اداره کل جغرافیایی و اطلاعات مکانی کشور است.

کد پستی چه اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می دهد؟

کدپستی شامل ۱۰ رقم می باشد که هر کدام از این اعداد نشان دهنده یکی از ویژگی های جغرافیایی و مکانی ملک مورد نظر می باشند و شرایط زیر را برای آن شاهد هستیم.

  • پنج رقم اول نشان دهنده محدوده جغرافیایی مکان مورد  نظر
  • رقم ششم تعیین کننده ردیف ساختمان در محدوده جغرافیایی مشخص شده
  • چهار رقم آخر شماره شناسایی مکان مورد نظر در ساختمان(نشان دهنده طبقه و واحد مورد نظر)

کدپستی علاوه بر اطلاعات مکانی ملک، نام مالک و مالکین ملک را اعلام کرده و در صورت پیگیری های لازم می توان فهمید که چه کسی مالک ملک مورد نظر است. به دلیل ثبت معاملات ملکی در سامانه املاک و مستغلات کشور هر گونه خرید و فروش ملک گزارش شده و پس از آن کد پستی معرفی شده مربوط به مالک جدید خواهد بود. با بررسی کدپستی افراد و یا ماموران پوستت به راحتی می توان ملک مورد نظر را پیدا کرده و اقدامات مورد نظر از جمله ارائه خدمات پستی را انجام دهند.

کد پستی چه اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می دهد؟
کد پستی چه اطلاعاتی را در اختیار افراد قرار می دهد؟

از جمله خدماتی که می بایست برای کدپستی ارائه شود می توان موارد زیر را یادآور شد:

  • خرید و فروش اینترنتی و دریافت کالا درب منزل
  • دریافت مدارک هویتی از جمله کارت ملی
  • دریافت کارت سوخت
  • ارائه و یا دریافت مدارک و نامه های پستی
  • قبوض مربوطه به شرکت های خدماتی مختلف
  • خرید و فروش ملک

با داشتن کدپستی افراد به راحتی در دسترس بوده و ارائه خدمات به آن ها با سهولت بیشتری همراه می باشد.

نحوه دریافت کد پستی ملک:

دریافت کدپستی از روش های مختلفی امکان پذیر است که افراد می توانند با استفاده از یکی از آن ها اقدام کرده و کدپستی ملک مورد نظر را دریافت کنند. از جمله روش های دریافت کدپستی ملک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱.دریافت کد پستی با استفاده از قبوض ملک:

در تمام قبوض خدماتی از جمله قبض برق، گاز و تلفن کدپستی ملک درج شده است و ارفاد می توانند با مشاهده آن کدپستی ملک دریافت کنند. با توجه به طرح های حفاظت از محیط زیست و عدم صدور قبوض کاغذی برای املاک مختلف؛ دستیابی به قبوض با مشکل همراه بوده و لذا بایستی از دیگر روش ها برای دریافت کد پستی ملک استفاد کرد.

دریافت کد پستی با استفاده از قبوض ملک
دریافت کد پستی با استفاده از قبوض ملک

۲.دریافت کد پستی با استفاده از پلاک ثبتی ملک:

برخی از پلاک های ثبتی به گونه ای هستند که کد پستی ملک در پایین آن درج شده است اما استفاده از این مورد نیز در بسیاری از مواقع امکان پذیر نیست. لذا می بایست از روش های مطمئن استفاده کرد.

۳.دریافت کد پستی با استفاده از سامانه اداره پست:

سامانه اداره پست به گونه ای است که می توانید به صورت غیر حضوری و با استفاده از اینترنت اقدام به دریافت کد پستی ملک مورد نظر کنید. برای این منظور می توانید در مروگر اینترنت خود آدرس https://epostcode.post.ir را وارد کرده و مراحل مربوطه را انجام دهید.

برای دریافت کدپستی ملک ابتدا مرورگر اینترنت خود را باز کرده و وب سایت اداره پست را جستجو کنید و یا آدرس epostcode.post.ir را وارد کنید. پس از وارد کردن آدرس ذکر شده وارد صفحه زیر خواهید شد. در این صفحه خدمات مختلفی ارائه می شود. اما برای دریافت کد پستی ملک می بایست بر روی کدیاب کلیک کرده و وارد صفحه مربوطه شوید.

پس از ورود به صفحه ذکر شده می بایست اطلاعات مکانی مربوط به ملک مورد نظر را وارد کنید. که شامل انتخاب استان؛ شهر و وارد کردن پلاک شهرداری و معبر می باشد. جستجوی کدپستی ملک مورد نظر علاوه بر روش فوق با استفاده از نام ساختمان و همچنین کسب و کار نیز امکان پذیر می باشد. شهرداری برای دسته بندی ادارات و ارگان های دولتی و سازمانی اقدام به نام گذاری آن ها کرده است و برای دریافت کد پستی آن ها می توان از نام ساختمان مورد نظر بهره گرفت.

دریافت کد پستی با استفاده از سامانه اداره پست
دریافت کد پستی با استفاده از سامانه اداره پست

شهرداری ادارات دولتی و آموزشی را با نام ساختمان کدبندی کرده است. بنابراین املاک و مستغلاتی که اداری یا سازمانی هستند، با نام ساختمان کد گذاری می‌شوند. موتور جستجو در ادرس سایت اداره پست دو صورت است. در حالت عادی شما ابتدا از لیست انتخاب نام شهر یا روستای خود را وارد سامانه نموده و سپس با استفاده از پرسش‌های دیگر مرحله به مرحله پیش بروید و به کد پستی مورد نظر خود برسد. البته در حالت جستجوی پیشرفته کدپستی ملک در همان ابتدا بعد از نام استان و شهر سه مدل جستجوی دیده می‌شود. هزینه لازم برای دریافت این گواهی برابر با ۳۱۱۷۴ ريال بوده و می بایست توسط متقاضیان پرداخت شود.

۴. دریافت کد پستی با پیامک:

آخرین روش پیدا کردن کدپستی، پیامک است. برای دریافت کد پستی از طریق پیامک کافیست تا شماره تلفن ثابت محل را به شماره ۷۰۸۷ ارسال کنید. این امکان از طریق قرارداد شرکت ملی پست ایران با یک شرکت خصوصی فراهم شده و هزینه آن ۲۰۰ تومان است، یعنی این پیامک ارزش افزوده دارد و اگر نمی‌خواهید برای آن هزینه کنید، باید سراغ روش‌های رایگان بروید.

۵. دریافت کد پستی از طریق شماره تلفن:

استعلام کد پستی از طریق شمارۀ تلفن ثابت یکی از خدمات جالب سازمان پست کشور بود که دیگر فعال نیست. در این روش باید به وب‌سایت رسمی پست کشور مراجعه می‌کردید و با واردکردن شمارۀ تلفن ثابت منزل، کد پستی را می‌گرفتید.

متاسفانه در حال حاضر امکان استفاده از این روش سریع و راحت وجود ندارد، اما به گفتۀ مسئولان شرکت پست در آینده نزدیک مجدداً امکان گرفتن کد پستی با شمارۀ تلفن ثابت برقرار می‌شود.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله روش های دریافت کدپستی ملک برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای خرید واحد در مازندارن با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x