روز جهانی استاندارد

22 مهر روز جهانی استاندارد

استاندارد به عنوان بخش مهم و جداناپذیر از سلامت و صحت یک کالا در جهان مطرح گردیده است و هر ساله در 14 اکتبر مصادف با 22 مهر به مناسبت روز جهانی استاندارد موانع و همچنین اهمیت استاندارد در زندگی بشر مرور و مورد بررسی قرار می گیرد.

آیا تا به حال با خود اندیشیده اید که استاندارد به چه معناست؟

در روند عادی زندگی هم خیلی وقت ها از این واژه استفاده می کنیم، حتی زمانی که پای مهر استاندارد کالایی هم در میان نباشد. همه ما می دانیم که این واژه به معنی قرار گرفتن چیزی در یک چارچوب صحیح، و معین می باشد.

تعریف و تشریح واژه:

استاندارد Standard در لغت به معنی نظم و قاعده، قانون و مفاهیمی از این قبیل است اما معنی آن در ارتباط با موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران که مسئولیت قانونی تهیه و تدوین استانداردهای ملی را بر عهده دارد، عبارت است از تعیین و تدوین ویژگی های لازم در تولید یک فرآورده یا انجام یک خدمت!

دلایل اهمیت:

با توجه به گسترش روزافزون انواع کالاها و خدمات و تنوع سرسام آور آنها، اگر متر و مبنای صحیحی وجود نداشته باشد، نمی توان سلامت جامعه و حتی جهانی را کنترل نمود. امروزه کیفیت، خواسته و میلی زودگذر و تبلیغاتی نمی باشد چراکه پای مرگ و زندگی افراد در میان است و بی توجهی به آن، موجب از دست رفتن مشتریان و کاهش درآمد می گردد.

روز جهانی استاندارد:

فکر اصلی تشکیل سازمان بین المللی استاندارد در 14 اکتبر سال 1947 در نشست روسای موسسه های استاندارد بیست و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می باشد. از سال 1970، چهاردهم اکتبر برابر با 22 مهر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری گردید.

تاریخچه در ایران:

ایران برای اولین بار با تصویب قانون اوزان و مقیاس ها در سال  1304 شمسی، تشکیلات سازمانی موسسه ای را پایه ریزی نمود. در سال های 1324 و 1332 به لحاظ اهمیت یافتن نظارت بر کیفیت و ساختار کالاهای وارداتی و صادراتی، موسسه فوق تکمیل گردیده و  به صورت یک اداره در وزارت بازرگانی شکل گرفت و در ادامه با تصویب قانون “تاسیس مؤسسه استاندارد ایران” شروع به فعالیت نمود. عضویت ایران در سازمان بین‌المللی استاندارد ISO در سال 1343 صورت پذیرفت.

چند نمونه از استاندارد های انبوه سازان هوتن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.