خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

دیوار پیش ساخته و انواع آن

دیوار پیش ساخته و انواع آن

با سلام خدمت همراهان گرامی انبوه سازان هوتن، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد دیوار پیش ساخته و انواع آن بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در دنیای مدرن امروز، سبک زندگی انسان دستخوش تغییر و تحول شده است و بشر به ساخت سازه‌هایی با پایین‌ترین هزینه، بهترین کیفیت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تمایل پیدا کرده است.

در روش‌های نوین ساختمان سازی، فناوری ساخت سازه های پیش ساخته رواج یافته است و دیوارهای پیش ساخته را می‌توان یکی از مدرن‌ترین نوع دیوارها معرفی کرد که وعده ساخت سازه‌هایی با کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان ممکن را به ما می‌دهند. دیوار پیش ساخته از جمله سازه هایی است که از استفاده از آن به منظور تسریع در فرآیند ساخت و ساز صورت می گیرد و انواع مختلفی دارد.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-دیوار پیش ساخته

-ویژگی های سازه های پیش ساخته

-انواع دیوار پیش ساخته

-مزایای استفاده از دیوار پیش ساخته

-جمع بندی

.

.

.

دیوار پیش ساخته:

سازه های مدرن که به منظور تسریع در فرآیند ساخت و ساز ساخته می شوند. این نوع از دیوارها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند و از متریال گوناگونی مانند آجر، سنگ، بتن چوب، ساندویچ پانل و….. برای ساخت آنها استفاده می شود. این نوع از دیوارها یکی از بهترین دیوارهای سنتی که با استفاده از آجر و ملات ساخته می شدند. دیوارهای پیش ساخته سازه های هستند که می توانند در سبک سازی سازه نقش بسزایی ایفا نمایند.

دیوار پیش ساخته و انواع آن
دیوار پیش ساخته و انواع آن

تاریخچه سازه های پیش ساخته به روم باستان بازمی گردد. در آن زمان رومیان مواد بتنی را در داخل قالب های می ریختند و بعد از آماده شدن به مکان مورد نظر انتقال می دادند. در سال ۱۹۰۵، ساختمان های پیش ساخته لیورپول انگلستان در استفاده از این سازه ها، پیشگام بودند. در آمریکا نیز بتن های از پیش تولیدشده آرام آرام جای خود را در صنایع و پروژه های عمرانی و ساختمانی پیدا کرد و رواج یافت. دیوارهای پیش ساخته ای که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، در ایالات متحده آمریکا حدود سه دهه پیش استفاده می شدند.

ویژگی های سازه های پیش ساخته:

از جمله ویژگی های سازه های پیش ساخته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه جویی در استفاده از نیروی انسانی
 • قطعات قابل تعویض
 • قابلیت انتقال
 • سبک و ساده
 • سازگاری با محیط زیست
 • استفاده از ماشین آلات و ابزارهای خودکار در ساخت
 • با انجام کنترل کیفیت، محصول نهایی آزمایش و تایید می شود و سپس مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در مقایسه با بتن ریزی، بتن های پیش ساخته کمتر تحت تاثیر آب و هوا قرار می گیرند.

انواع دیوار پیش ساخته:

این دیوارها انواع مختلفی دارند. از جمله آن ها می توان به دیوار گچی، دیوار بتنی، دیوار کناف، دیوار چوبی و یونولیتی اشاره کرد.

دیوار پیش ساخته گچی:

این نوع دیوارها بلوک های گچی مستطیل شکلی هستند که  از مخلوط آب و گچ و پرکننده هایی مانند فیلرها، سنگ دانه ها، الیاف و سایر افزودنی های غیر زیان آور ساخته می شوند. این نوع بلوک های دارای سطحی کاملا صاف و موازی و دارای فاق و زبانه هستند به نحوی که در هنگام نصب در هم قرار می گیرند.گچ به کاررفته در ساخت این دیوارها، از گچ معمولی ریزتر می باشد.

دیوار پیش ساخته گچی
دیوار پیش ساخته گچی

فرآیندی که در طول ساخت این دیوار استفاده می شود شامل قرار گیری پنل گچی به شکل کام و زبانه در کنار یکدیگر و اتصال با ملات است. استفاده از ملات می تواند در ایجاد سطحی یکنواخت نیز نقش داشته باشد. از جمله کاربردهای دیوار گچی می توان به جداسازی فضای مورد نظر اشاره کرد. این گونه دیوارها در دسته دیوارهای غیر باربر قرار می گیرند. دیوارهای گچی خود انواع مختلفی داشته که می توان به نمونه های توپر، سوراخ دار، ضد آب و مسلح اشاره کرد. استفاده از دیوار گچی سوراخ دار به منظور کاهش وزن ساختمان صورت می گیرد. پنل های ضد آب برای قسمت هایی هم چون آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب می باشد.

 دیوار پیش ساخته چوبی:

این نوع از دیوارهای پیش ساخته دارای وزن بسیار کمی از آنها به عنوان یک عنصر تکمیل کننده در داخل و خارج ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. این نوع دیوارهای پیش ساخته به منظور ساخت کلبه و ساختمان های چوبی نیز کاربردی دارند. برای افزایش میزان استحکام این نوع دیوارها، دیوارهای باربر را به طور مستقیم به پی بتنی ساختمان وصل می کنند تا نگرانی در مورد مقاومت ساختمان وجود نداشته باشد.

 دیوار پیش ساخته چوبی
 دیوار پیش ساخته چوبی

دیوار ساندویچ پانل:

ساندویچ پنل، دیوارهایی که از پنل های ساندویچی تولید و به عنوان دیوار استفاده می شود. این المان از مصالح مدرن در صنعت ساختمان و به دلیل کیفیت بالا و ویژگی منحصر به فرد جایگزین مناسب برای مصالح سنتی است. دیوار ساندویچ پانلی، دو لایه ورق و یک هسته عایق دارد. پنل ها جایگزینی مناسب برای دیوار های آجری می باشند و یکی از دلایل مهمی که از آن ها استفاده می شود، عایق بودن این محصول می باشد.

دیوار کناف:

استفاده از این دیوار به منظور تفکیک فضای داخلی صورت می گیرد. اجرای این دیوارها به دو روش سیستم سازه ای و بدون سیستم سازه ای انجام می شود. از جمله مزیت های این دیوارها می توان به استفاده از آن ها به عنوان عایق حرارتی و صوتی، نصب آسان، امکان تعمیر آن، سرعت در اجرا، دوستدار طبیعت بودن، و مقرون به صرفه بودن آن ها اشاره کرد.

دیوار کناف
دیوار کناف

دیوار یونولیتی یا تری دی پنل:

این نوع از دیوارهای پیش ساخته که به تری دی پانل هم معروف هستند و از دو لایه شبکه مش فلزی و یک لایه فوم پلی استایرن به عنوان لایه میانی تشکیل شده اند. فوم پلی استایرن که در میان این نوع از دیوارها استفاده شده است از مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت، رشد قارچ و میکروب برخوردار است. در مکان های مرطوب از شبکه فلزی از جنس گالوانیزه استفاده می شود. شبکه فلزی با استفاده از خاموت های برشی به یکدیگر متصل می شود. به این ترتیب دیوار پیش ساخته یونولیتی در برابر رطوبت مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت.

این گونه پنل ها پس از قرارگیری در جای خود به وسیله آرماتورها به فونداسیون متصل می شوند. در انتهای کار از پوشش بتنی با نام شاتکریت بر روی پنل ها استفاده می شود. شاتکریت به دو روش خشک و تر صورت می گیرد. در روش خشک در ابتدا سیمان و سنگدانه بر روی سطح پاشانده می شود، سپس با آب مخلوط می گردد. در روش تر بتن در مخزن تولید و سپس بر روی سطح مورد نظر پاشانده می شود.

دیوار پیش ساخته بتنی:

برای ساخت این نوع دیوارهای پیش ساخته از موادی مانند سیمان، سنگدانه، آب، افزودنی و میلگرد استفاده می شود. استفاده از این دیوارها  به دلیل اینکه از دو طرف نما هستند می تواند هزینه ها برای اجرای نما را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد. از ویژگیهای دیوار پیش ساخته بتنی می توان به نصب راحت و آسان، تعمیر و نگهداری این نوع دیوارها نیازی نیست هزینه ی زیادی ندارد اشاره کرد.

دیوار پیش ساخته بتنی
دیوار پیش ساخته بتنی

مزایای استفاده از دیوار پیش ساخته:

استفاده از این دیوارها در ساختمان سازی مزایای زیادی به همراه دارد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازگاری آن ها با محیط زیست
 • وزن کم
 • انتقال آسان به محل مورد نظر
 • تاثیرپذیری کم آن در برابر شرایط مختلف آب و هوایی در مقایسه با بتن ریزی
 • قابلیت تعویض قطعات
 • عدم نیاز به استفاده از نیروی انسانی زیاد و به کارگیری ماشین آلات در ساخت این دیوارها
 • سبک سازی و عدم ایجاد بار اضافی بر سازه
 • عایق صوتی و حرارتی مناسب
 • مقاومت در برابر آتش
 • عدم وجود آوار در زمان زلزله
 • مستقل از تحریم های سیاسی و واردات
 • سهولت در نصب
 • قیمتی مناسب و مقرون بصرفه
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • حذف مصالح بنایی مانند گچ و خاک
 • مقاوم در برابر نفوذ حشراتی مانند موریانه

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله دیوار پیش ساخته و انواع آن برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. امروزه این دیوارها جایگزین مناسبی برای دیوارهای آجری، خشتی، گچی و سفالی محسوب می شوند. دیوارهای از پیش تولیدشده در کارخانه تولید و پس از حاضرشدن، به راحتی نصب می شوند. برای خرید واحد در مازندران با شماره تماس های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x