دستگاه تصفیه آب مرکزی در آپارتمان

نیاز به نوشیدن آب سالم بر هیچ کس پوشیده نیست و چند سالی است که سازمان‌ بهداشت جهانی (WHO) بر اهمیت این موضوع تاکید بسیاری کرده که منابع آب شیرین بر روی زمین بسیار محدود است. حفظ کیفیت آب شیرین برای تامین آب آشامیدنی و تولید مواد غذایی مهم است. کیفیت آب می‎تواند با وجود عوامل عفونی، مواد شیمیایی سمی و مواد خطرات رادیولوژیکی دچار آلودگی شود. لذا امروزه تامین آب سالم امری حیاتی و مهم به شمار می‎آید.

استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب چند سالی است که جای خود در کشورهای پیشرفته‌ی جهان به جهت ارتقای سطح کیفی آب آشامیدنی پیدا کرده است. در سال‌های اخیر نیز در ایران بسیاری با مزایای استفاده از این سیستم آشنا شده‌اند. با این وجود هنوز برخی، در ضرورت استفاده از این دستگاه‌ها دچار تردید هستند. در اینجا سعی شده تا به بررسی اجمالی در مورد مزایا و معایب استفاده از این سیستم‌ها پرداخته شود.

آب یکی از نیازهای اساسی بدن و ضامن سلامت ماست و آب ناسالم به همان میزان بدن را بیمار می‌کند. برخی مزایای آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده شامل:

حفاظت در برابر میکروارگانیسم‌های مضر

آژانس حفاطت از محیط زیست (EPA)گزارش می‌دهد که ۹۰% از آب دنیا برای نوشیدن مناسب نیست و ممکن است حاوی میکروارگانیسم‌هایی باشد که می‌تواند سبب بروز اسهال و استفراغ و حتی مرگ شود. فرآیند تصفیه آب می‌تواند این میکروارگانیسم‌ها را از بین برده و آبی سالم جهت نوشیدن را به ارمغان بیاورد. برخی از روش‌های تصفیه آب جهت پاکسازی آب شامل جوشاندن، کلرزنی یا یدزنی و اسمز معکوس که مطمئن‌ترین روش است، می‌باشند.

حذف فلزات سنگین

علاوه بر میکروارگانیسم‌ها، آب‌های تصفیه نشده حاوی فلزات سنگینی چون منیزیوم هستند. این عناصر ممکن است به خودی خود مضر نباشند اما با دیگر املاح و مواد معدنی موجود در آب واکنش داده و سبب می‌شوند که در بدن رسوب کرده و سبب بروز بیماری شوند. از دیگر مواد معدنی که گاهی در آب یافت می‌شوند میتوان به مس و سرب اشاره کرد که بسیار خطرناک و واکنش پذیر هستند. مواد ضدعفونی کننده، مواد شیمیایی و سیستم‌های تصفیه به ما در کاهش این مواد معدنی و به دنبال آن کاهش خطر بیماری کمک می‌کنند.

کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و کلیوی

بسیاری از افراد معتقدند که حذف مواد معدنی و محلول در آب نه تنها مفید نبوده، بلکه می‌تواند بدن را با کمبود مینرال‌های ضروری مواجه کند. اما نکته‌ی اصلی و اساسی این است که بسیاری از مینرال‌های موجود در آب به صورت کمپلکس وجود داشته و در صورت ورود به بدن در عروق و رگ‌ها و حتی در الوئول‌های ریه رسوب کرده و مشکلات بسیاری را برای بدن ایجاد می‌کند. در واقع این املاح و مواد، همان‌هایی هستند که به دیواره‌ی کتری رسوب کرده و سبب بسته شدن مسیر عبور آب می‌شوند. این املاح نه تنها برای سلامتی مفید نیستند بلکه در کلیه‌ها، دیواره عروق قلب و ریه نفوذ و رسوب کرده و به ویژه برای بیماران مبتلا به آسم و بیماری‌های قلبی و کلیوی بسیار مضر می‌باشد.

در عین مزایایی که دستگاه‎های تصفیه آب دارند، باید به برخی از معایب دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیز اشاره ‌کنیم.

نیاز به تعمیر و نگهداری منظم

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی کمک می‌کنند تامواد سمی و بیماری‌زا از آب آشامیدنی حذف شوند. با این حال، اگر فیلتر موجود در دستگاه تصفیه آب تعویض و یا تمیز نشود، خود ممکن است آسیب بیشتری به بدن وارد کند. درواقع آب آشامیدنی که از یک فیلتر کثیف عبور کند، مضرتر از نوشیدن آب از شیر است.

در برخی موارد کیفیت آب تصفیه شده کاهش می‌یابد

 هرچقدر فشار آب ورودي به دستگاه بیشتر باشد، کیفیت و میزان آب خروجی بیشتر می‌شود. فشار بیشتر از طرفی باعث می‌شود که میزان آب بیشتری از فیلتر دستگاه تصفیه آب عبور کند و از سوی دیگر، سطح فیلتر (غشاء اسمز معکوس) در اثر فشار آب، شسته شده و منافذ فیلتر دیرتر بسته می‌شوند. همچنین هرچه دمای آب بیشتر باشد، منافذ ممبران (فیلتر غشائی ) بازتر شده و در نتیجه مولکول‌های ناخالصی از آن عبور می‌کنند و کیفیت آب خروجی کاهش پیدا می‌کند. کاهش دمای آب نیز باعث بسته‌تر شدن منافذ می‌شود که از طرفی باعث حذف بیشتر ناخالصی‌ها می‌شود اما میزان تولید آب تصفیه شده را کاهش می‌دهد. پس ۲۴ درجه سانتیگراد، دمای ایده آل برای دستگاه تصفیه آب است.

افزایش مصرف آب

دستگاه‌های تصفیه آب میزان مصرف آب را بالا برده چرا که این دستگاه‌ها آب را به دو قسمت ” آب بدون املاح” و “آب پر املاح” تقسیم می‌کنند که بخش آب پر املاح مستقیما به ورودی فاضلاب متصل می‌شود.

تخریب و تجزیه‌ی بافت و پلیمر فیلترها

مشکل تخریب و تجزیه‌ی بافت و پلیمر فیلترها و موا آلی تکثیر یافته بر روی آنها و راهیابی آن به آب آشامیدنی نیز مسئله‌ی مهمی است که هنوز نیاز به بررسی بیشتری دارد.

تغییر مزه‌ی آب

وجود نوعی بو و طعم و حتی تلخی در آب، ناشی از حذف کامل املاح آب و به تفصیر دیگر دیونیزه شدن آب در این دستگاه‌ها می‌باشد که برای برخی از مصرف کنندگان در ابتدای استفاده از این دستگاه‌ها ناخوشایند بوده ولی به مرور ذائقه‌ی آنها به همان آب عادت کرده و سایر آب‌ها را نامطلوب تلقی می‌کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.