خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

خانه های مقاوم در برابر زلزله

خانه های مقاوم در برابر زلزله

با سلام خدمت همراهان گرامی گروه انبوه سازان هوتن ، زلزله از پدیدهای طبیعی است که درطول تاریخ حیات بشر بارها انسان را به وحشت انداخته و باعث تخریب شهرها و روستاهای زیاد همراه با خسارت مالی و جانی جبران ناپذیری همراه بوده است. پیش بینی زلزله تا حدی امکان پذیر است اما به هیچ وجه نمی توان از وقوع آن جلوگیری نمود. در کشورهای زلزله خیز تدابیر ویژه ای جهت به حداقل رساندن میزان صدمات و خسارات اندیشیده می شود که مقاوم سازی ساختمان یکی از آن هاست.

در این مقاله قصد داریم به توضیح در مورد مسائل زیر بپردازیم :

-زلزله

-نحوه تأثیر زلزله بر ساختمان‌ها

-مقاوم سازی ساختمان به چه معناست ؟

-کدام ساختمان ها به مقاوم سازی نیاز دارند ؟

-بهترین روش های مقاوم سازی ساختمان

-انواع مصالح مقاوم در برابر زلزله

-خانه های مقاوم در برابر زلزله

-جمع بندی

.

.

.

 

زلزله:

زمین‌لرزه یا زلزله به لرزش ناگهانی پوسته‌ی زمین گفته می‌شود. دلیل اصلی وقوع زلزله  افزایش بیش ازحد فشار به طبقات درونی زمین و  افزایش فشار بیش از حد داخل سنگها بعلت تجمع انرژی است. این فشار به گسستگی در سنگ‌های سطح زمین منجر می‌شود. حرکت صفحات زمین در امتداد این گسستگی‌ها با جابجایی توام است.

 

زلزله

زلزله

 

نحوه تأثیر زلزله بر ساختمان‌ها:

هنگام وقوع زلزله، امواج ارتعاشی در فواصل زمانی کوتاه و سریع در جهات مختلف به سراسر زمین فرستاده می‌شود. با رسیدن امواج به ساختمان، نیروی جانبی بر سازه وارد شده و این نیروی جانبی موجب لرزش دیوارها، کف‌ها، ستون‌ها، تیرها و اتصالات می‌شود. تفاوت جابه‌جایی بین قسمت‌های پایین و بالای ساختمان‌ها باعث ایجاد تنش شدیدی می‌شود که قاب تحمل کننده نیرو را گسیخته و کل سازه فرو می‌ریزد.

ایده محافظت از ساختمان‌ها در برابر اثرات مخرب زلزله، سال‌های زیادی است که مورد توجه پژوهشگران و مهندسان قرار گرفته است. راهکارهای متعددی برای مقاوم ساختن ساختمان‌ها در برابر زلزله وجود دارد و مطابق با شرایط، هر کدام می‌تواند مزایایی بر دیگری داشته باشد.

مقاوم سازی ساختمان به چه معناست ؟

مقاوم سازی ساختمان به مفهوم بالا بردن مقاومت یک سازه در برابر نیروهای وارد شده  است . مقاوم سازی به مجموعه روش هایی گفته می شود که قابلیت انجام وظایفی را در سازه ایجاد می کنند که سازه قبل از انجام مقاوم سازی، قادر به انجام آن ها به طور کامل نبوده است.

ساختمان ها مهم ترین و اصلی ترین المان هایی هستند که هنگام وقوع زلزله صدمه میبینند . از این رو اگر در برابر این حادثه طبیعی از مقاومت لازم برخوردار بوده و یا با آن سازگار باشند کمتر آسیب خواهند دید. قرار گرفتن شهرها بر روی گسل یا حتی نزدیک بودن به آن، احتمال ویرانی را چند برابر بیشتر می کند.

 

خانه های مقاوم در برابر زلزله

 

 باید با رعایت اصول مهندسی و استانداردهای لازم، ایمنی سازه ها را در چنین مناطقی افزایش داد و جان و مال مردم را حفظ نمود.کشورهای زلزله خیز مانند ژاپن سیستم شهرسازی خود را تغییر داده و با ساخت بناهای مقاوم در برابر زمین لرزه به میزان قابل توجه میزان مرگ و میر و خسارات مالی را کم کرده اند.

خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی در سایر کشورها نیز مهندسان و سازندگان سعی می کنند تا با استفاده از فناوری های هوشمندانه ساختمان ها و برج ها را در برابر لرزش های ناشی از زمین لرزه مقاوم کنند و ساکنین را از هر نوع آسیب محافظت نمایند.

کدام ساختمان ها به مقاوم سازی نیاز دارند ؟

 

در وقوع زلزله با توجه به عملکرد ساختمان می توان آن ها را  در ۴ دسته قرار داد که شامل :

  1. ساختمان هایی که به دلیل نوع کاربری و استفاده ای که دارند امکان انتقال تجهیزات را ندارن ، وجود آن ها برای کشور حیاتی است و باید عملکرد خود را بعد از زلزله حفظ کنند. که شامل مراکز درمانی ،مراکز امنیتی و پالایشگاه ،ایستگاه تلوزیونی و مخابراتی.
  2. ساختمان هایی که در حال حاضر شرایط خاصی ندارند و بعد از زلزله به عنوان مراکز کمک رسانی مورد استفاده قرار میگیرند. مثل مساجد ، سوله ها ، مدارس و …
  3. ساختمان هایی که در صورت خرابی خسارات جانی و مالی زیادی به همراه دارند مثل : مراکز عمومی , برج ها , دانشگاه ها و …
  4. ساختمان های معمولی که کاربری مسکونی ، تجاری و اداری دارند.

مقاوم سازی گروه اول و دوم به عهده دولت می باشد ، گروه سوم به عهده دولت و کارفرما مشترک است ،گروه  چهارم به عهده مردم می باشد. بنابراین دولت موظف است که مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی از جمله مراکز درمانی، مخابراتی، مدارس و مراکز مدیریت بحران کند . مقاوم‌سازی ساختمان‌ها و مراکز شخصی را به عهده خود مردم بگذارد . دولت صرفاً می‌تواند تسهیلات و قوانین لازم را در اختیار آنها قرار دهد.

 

مقاوم سازی ساختمان ها

 

بهترین روش های مقاوم سازی ساختمان:

۱. مقاوم سازی با کاشت میلگرد :

تقویت و مقاوم سازی با استفاده از کاشت میلگرد برای تقویت سازه های بتنی است و ایجاد تغییرات در ساختمان یکی از کاربردهای آن است. نحوه ی مقاوم سازی با کاشت میلگرد به گونه ای باشد که همواره مقاومت کششی نسبت به مقاومت کششی میلگرد مقدار بیشتری باشد  . و با بکارگیری چسب کاشت میلگرد با کیفیت به اتصال هرچه بیشتر میلگرد به بتن کمک کرد.

 

مقاوم سازی با کاشت میلگرد

۲. مقاوم سازی با frp :

استفاده از مواد کامپوزیت به شکل پلیمرهای مسلح شده با الیاف، که به اختصار FRP نامیده می شوند. مصالحی frp  از ترکیب الیاف و رزین استفاده می شود. که به دلیل ایجاد لایه یکپارچه ، چسبیدن frp  به سطح بتن ، ایجاد پوشش به منظور محافظت از مصالح ، از رزین اپوکسی استفاده می کنند.

مقاوم سازی با frp

۳. مقاوم سازی با اضافه کردن دیوار برشی :

دیوار برشی مقاومت، سختی و شکل پذیری سازه را به شدت افزایش داده و باعث بهبود عملکرد لرزه ای سازه و کاهش تغییر شکل ها و خسارت وارد به دیگر المان های بتنی سازه می شود .

۴. مقاوم سازی با اضافه کردن بادبند فلزی :

برای مقاوم سازی سازه بتنی ، افزایش سختی ، کاهش نیاز به شکل پذیری و افزایش مقاومت برشی سیستم را به همراه خواهد داشت . برای ایجاد بادبند فلزی در ساختمان های بتنی روش های زیر استفاده می شود:

۱.استفاده از یک قاب فلزی مخصوص برای نصب پانل فلزی که این قاب به قاب بتنی مسطح  متصل می باشد.

۲.بادبند مستقیما به وسیله بلت و جوش به قاب بتن مسلح اتصال می یابد که این روش را روش اتصال مستقیم می خوانند.

  1. برای اتصال بادبند یا پانل فلزی به قاب بتن مسلح، از ملات یا بتن و میلگرد اتصال که در بدنه قاب نصب شده استفاده می شود . این روش را روش غیر مستقیم می نامند.

مقاوم سازی با اضافه کردن بادبند فلزی

۵.  مقاوم سازی با استفاده از میراگر یا دمپر :

میراگر به عنوان یک جاذب لرزه ای شاخته می شود , میراگر در سازه ها نصب می شود تا دامنه ی ارتعاشات مکانیکی را کاهش دهد .استفاده از میراگر در تقویت ساختمان , از آسیب و شکست جلوگیری می کند.

اضافه شدن میراگرها باعث کاهش جابجایی کلی سازه و شتاب پاسخ و تغییر مکان جانبی طبقات داخلی می شود که کاهش خسارات سازه ای و غیر سازه ای را در پی خواهد داشت.

مقاوم سازی با استفاده از میراگر یا دمپر

۶. مقاوم سازی با استفاده از جرم های متمرکز پاندولی :

ساختار از سه پارامتر اصلی جرم ، استهلاک و سختی تشکیل می شود . این میراگرهای غیرفعال را در کف یک یا چند طبقه و یا در بام قرار می دهند . همان ابتدایی ترین لرزش های وارد بر سازه را جذب و ارتعاشات را کاهش دهد.

۷.  مقاوم سازی با استفاده از ژاکت های فلزی و بتنی  :

در  اجرای ژاکت بتنی ، تیرهایی که دارای ضعف باربری بوده و یا دچار آسیب دیدگی می باشند، با اضافه کردن میلگردها و قالب بندی و اجرای بتن ریزی ، مجدد مقاوم سازی می گردند. ژاکت فولادی می تواند مقاومت عضو بتنی را بالا ببرد. تیرها  در این روش می تواند مقاومت خمشی و برشی عضو را بهبود بخشد.

 درستون های بتنی علاوه برافزایش مقاومت خمشی وبرشی به موجب محصورسازی بتن باعث افزایش مقاومت فشاری ستون نیزمی شود. یکی از بزرگترین مزیت های این روش ژاکت فولادی عدم نیاز به قالب بندی به مانند روش مقاوم سازی با  ژاکت بتنی است.

۸. مقاوم سازی با استفاده از بادبندهای کمانش تاب :

به عنوان یک سیستم شکل پذیر لرزه ای در بسیاری از مناطق زلزله خیر کاربرد فراوان دارد . مهاربند های کمانش تاب ، از یک هسته فلزی و یک غلاف و پوشش دهنده تشکیل شده اند .

عملکرد مهاربند کمانش تاب ، جلوگیری از وقوع کمانش هسته فولادی و امکان وقوع حد تسلیم در آن است به صورتی که در فشار و کشش به حد تسلیم برسد . در واقع امکان قوی شدن مهاربند با تدبیر قرار گیری هسته فولادی در یک غلاف بتنی ایجاد شده است .

 

مقاوم سازی با استفاده از بادبندهای کمانش تاب

مقاوم سازی با استفاده از بادبندهای کمانش تاب

 

۹. مقاوم سازی با استفاده از جداگرهای لرزه ای :

جداگرهای لرزه ای ، سختی جانبی شان نسبت به سختی محورشان بسیار کمتر است . با وقوع زلزله این جداگرها ، مانع انتقال نیرو به سازه اصلی می شوند.عملکرد جداگرها فقط در محدوده خاص از جرم و ارتفاع ساختمان ، به این دلیل فقط برای ساختمان های دارای وزن و ارتفاع مشخص موثر است .

انواع مصالح مقاوم در برابر زلزله:

مصالح ضد زلزله در هنگام ساخت بنا استفاده می شود . شامل : بلوک های سقفی سبک ،فوم و یونولیت سقفی ،بتن آرمه و بلوک های هوادار ، استفاده از بلبرینگ در پی ساختمان ، پوشش محافظ ضد زلزله می باشد. این مصالح مقاومت و استحکام ساختمان را افزایش می دهد و خسارات های ناشی از زلزله را کاهش میدهد.

خانه های مقاوم در برابر زلزله:

خانه هایی در برابر زلزله مقاوم هستند که از  متریال مناسب و مرغوب در ساخت آن ها استفاده شده باشد و از طراحی مناسب ستون ها و تیرها برخوردار باشد.  نوع پلان و نقشه ساختمان نیز در مقاومت ساختمان نیز موثر است . ساختمان هایی که به صورت چهار ضلعی منتظم باشند مقاوم ترند.

ساختمان ها نباید با وزن بسیار بالا طراحی و اجرا شوند . وزن سازه یکی از نکات بسیار مهمی است که مهندسان باید به آن ها توجه کنند. سازه هایی که در ساخت آن ها اسکلت منسجم وجود دارد در برابر زلزله مقاوم تر هستند.سازه هایی که در آن ها سیستم های لرزه ایی به خوبی طراحی و اجرا شده اند ( دیوار برشی، بادبند ها و … ) در برابر زلزله از خود مقاومت بهتری را نشان می دهند .

 

خانه های مقاوم در برابر زلزله

 

نمای یک ساختمان از قسمت هایی است که در زمان زلزله پیش ازدیگربخش ها به آن آسیب واردمی شود. نکته مهم در ایمن سازی ساختمان ها توجه به تعداد ستون های آن ها است . هر چه تعداد ستون ها بیشتر باشد، به ایمن بودن ساختمان کمک بیشتری می کند.همچنین، فضاهای بازی که درآن هاستونی وجود ندارد، ازنظر کارشناسان نقاط خطرناکی در زمان زلزله به حساب می آیند. ساختمان هایی که به آسانسور مجهز هستند ، در اطراف آن باید حداقل سه ستون وجود داشته باشد .

در غیر این صورت زلزله ممکن است عواقب شدیدی را به دنبال داشته باشد.  ساختمان های مقاوم در برابر زلزله حدود ۱۰ سانتی متر از ساختمان مجاورشان فاصله دارند.ساختمان های مربع شکل از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. یعنی هر چه اندازه عرض و طول بنا یک اندازه تر باشد، خطر کمتری ساختمان را تهدید می کند .  ساختمان های ساخته شده از آجر یا گل به شکل چند طبقه و با تیرآهن و آجر به هیچ عنوان ساختمان های ایمنی نیستند . در برابر زلزله مقاومتی نخواهند داشت.

جمع بندی:

برای مقاوم سازی ساختمان خود می توانید از همین امروز شروع کنید و با کارشناسان مربوطه هوتن تماس حاصل فرمایید. اگر ساختمان شما فولادی بود باید تمهیدات مربوط به مقاوم سازی سازه فولادی را انجام دهید.اگر سازه شما بتنی باشد ، باید مقاوم سازی سازه های بتنی برای ساختمان شما انجام بگیرد.

 

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x