خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

تفاوت آسانسور هیدرولیک با آسانسور معمولی

تفاوت آسانسور هیدرولیک با آسانسور معمولی
تفاوت آسانسور هیدرولیک با آسانسور معمولی

تصمیم گیری درباره اینکه چه آسانسوری برای ساختمان بهتر است، کار دشواری است . مگر اینکه با سیستم مکانیکی آن آشنا باشید. شرکت های آسانسور انواع مختلفی از آسانسورها را از جمله آسانسور کششی و هیدرولیک دارند. اما احتمال زیاد حتی نمی توانید تفاوت بین آنها را تشخیص دهید.

آسانسور انواع مختلفی دارد، برخی از آنها برای ساختمان های کوچک تر مناسب هستند . برخی دیگر در برج ها و آسمان خراش ها بکار می روند. در مقالات قبلی در مورد انواع آسانسور و ویژگی های آن بصورت مختصر توضیحاتی داده شد . در این مقاله از گروه انبوه سازان هوتن قصد داریم دو نوع از متداول ترین آسانسورها که در ساختمان های امروزی بکار می روند، یعنی آسانسور کششی و آسانسور هیدرولیک را معرفی کرده و تفاوت هر یک را توضیح دهیم. در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم.

انواع آسانسور

آسانسور کششی

کاربرد آسانسور کششی

آسانسور هیدرولیک

کاربرد آسانسور هیدرولیکی

آسانسور کارگاهی

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیک

شاخص های مهم برای طراحی انواع آسانسور

انتخاب بهترین آسانسور

آسانسور

 انواع آسانسور :

۱- آسانسورهای هیدرولیک

۲- آسانسورهای کششی

۳- آسانسور های کارگاهی

آسانسور کششی :

از جمله قدیمی ترین و پر استفاده ترین مدل های آسانسور است که کاربرد خانگی و کاربرد تجاری دارد . آسانسور کششی آسانسوری است که حرکت آن بر اثر اصطکاک بین سیم بکسل و شیار فلکه کشش، در هنگام چرخش آن، توسط سیستم محرکه (موتور آسانسور) صورت می گیرد. بخاطر مقرون به صرفه بودن این سیستم ،آسانسور کششی یکی ازمتداول ترین سیستم های اجرایی آسانسور در دنیا می باشد.

نحوه کارکرد اینگونه آسانسور ها بر اساس نیروی الکتروموتور و گیربکس می باشد . از طریق فلکه گیربکس ، توان مربوطه در امتداد قائم به کابین آسانسور اعمال شده و حرکت کابین را به بالا یا پایین فراهم می نماید. همچنین در این سیستم کابین آسانسور به وسیله چندین رشته طناب های فولادی (سیم بکسل) به وزنه تعادل متصل بوده و سیستم تعلیق آسانسور فراهم می نمایید.این آسانسورها از لحاظ شکل به دو نوع شیشه ای و بسته تقسیم بندی می شوند.

 

آسانسور کششی

 

کاربرد آسانسور کششی :

سرعت آسانسورهای کششی بسیار بالاتر از آسانسورهای هیدرولیکی ، همچنین حرکتی نرم تر و راحت تر نسبت به آسانسور هیدرولیکی  دارند این گونه از آسانسورها برای ساختمان های مرتفع و مدرن بسیار مناسب است.

آسانسور هیدرولیک :

آسانسور هیدرولیک یکی از انواع آسانسور است. در گذشته آسانسورهای هیدرولیک بر اساس  قانون پاسکال کار می‌کردند. آسانسورهای امروزی متشکل است از موتور الکتریکی پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک که همه این وسایل در چاهک آسانسور و در زیر کابین . در آسانسورهای هیدرولیک به دلیل وجود نداشتن کادر وزنه،تمام بارکابین آسانسور و مسافران توسط سیستم جک هیدرولیک جابه‌جامی‌شود.

این امر باعث نیاز به موتورهای قوی‌تری نسبت‌ به آسانسور کششی می‌شود . موتور این آسانسورها به همراه یک شیر الکتریکی مخصوص که اصطلاحاً پاوریونیت نامیده می‌شود. در ظرف روغن غوطه‌ور هستند و وظیفه تامین فشار روغن برای جک هیدرولیک را دارند. در این آسانسور تنها در حرکت رو به بالا نیاز به کار کردن موتور وجود دارد .

حرکت رو به پایین آسانسور تنها با باز شدن شیر پاوریونیت صورت می گیرد. به صورت کلی، می‌توان گفت میزان انرژی مصرفی آسانسورهای هیدرولیک برابر با آسانسورهای کششی است.

به دلیل وجود سیستم جک هیدرولیک از این انواع  آسانسورها در ساختمان‌های با بیش از پنج طبقه استفاده نمی‌شود.  با وجود این محدودیت، اخیراً ا آسانسورهای هیدرولیک در مصارف خانگی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. در اروپا ۷۰ درصد از آسانسورهای زیر پنج طبقه هیدرولیک هستند. این امر به خاطر نرمی در زمان حرکت، خرابی آسانسور و استهلاک بسیار کم، توانایی جابه‌جایی بارهای بسیار سنگین، امکان ایجاد آسانسورهای زیبا و شیشه‌ای، عدم نیاز به موتورخانه در پشت‌بام و امنیت بسیار بالا در هنگام وقوع زلزله است.

آسانسور هیدرولیکی

 

کاربرد آسانسور هیدرولیکی :

آسانسورهای هیدرولیکی درپارکینگ‌ های طبقاتی کوچک و بزرگ‌ ، ساختمان های مسکونی که دارای دو ، سه ، چهار و پنج طبقه هستند. بیمارستان های کوچک، کلینیک ها ، ساختمان های بهداشتی که حداکثر سه طبقه دارند. آسانسورهای خانگی که با برق تک فاز کار می کنند ، می توان از این آسانسور استفاده کرد.

آسانسور کارگاهی :

محیط های کارگاهی و کارخانه ای به دلیل افزایش حجم کاری ، وسعت زیادی پیدا کرده اند و درنتیجه لازم است افراد ، تجهیزات و مصالح برای کار در ارتفاع و یا هم سطح سازی با یک مکان به نقاط بالاتر فرستاده شوند. آسانسورهای کارگاهی تجهیزاتی هستند که این کار را برای ما میسر می سازند و در کارگاه ها ، ساختمان های در حال ساخت ، پالایشگاه ها ، پتروشیمی ها ، سکوهای نفتی و سدها مورد استفاده قرار می گیرند. مکانیزم حرکت این بالابر متفاوت است و عملکردی شبیه آسانسور دارد اما ظرفیت ، ایمنی و ظاهر متفاوتی دارند. این نوع آسانسورها از نیروی محرکه یک موتور الکتریکی برای حرکت عمودی استفاده می کنند.

آسانسور کارگاهی

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیک :

اصلی ترین تفاوت آسانسورهای کششی و هیدرولیکی در نحوه انتقال سیستم های کابین می باشد. در آسانسورهای کششی، کابین به وسیله طناب فولادی یا تسمه های کششی بر روی سیستم قرقره بالا و پایین می رود.

  • آسانسور کششی در مقایسه با آسانسور هیدرولیکی مصرف انرژی کمتری دارد ، سواری نرم و راحت ترو اندازه موتور کوچکتر از آسانسور هیدرولیکی است.
  • آسانسور کششی ، سرعت بیشتری دارد به همین دلیل گزینه بهتری برای ساختمان های بسیار بلند است.
  • علاوه بر این در آسانسور کششی از وزنه تعادل برای جبران وزن کابین و سرنشینان استفاده می شود. بنابراین موتور آسانسور همه وزنی را به حرکت در نمی‌آورد و در نتیجه کارایی سیستم بهبود می‌ یابد و هزینه اولیه نیز کاهش پیدا می‌ کند.
  • آسانسور کششی ایمنی بالاتر و انرژی کمتری نسبت به آسانسور هیدرولیکی دارد.
  • آسانسور هیدرولیکی هزینه نصب کمتر، سواری نرم و راحت تری و هزینه نگهداری و تعمیر آن ارزان تر از آسانسور کششی است.
  • آسانسور هیدرولیکی ، به آسانی نصب می شوند و برای حمل بارهای سنگین بهترین گزینه هستند و فضای کمتری را درون ساختمان اشغال می کنند.
  • در صورت قطع برق و یا از کار افتادن آسانسور هیدرولیکی، یک فرد غیر متخصص نیز می تواند به راحتی شیر هیدرولیک را باز کند و کابین را به پایین ترین طبقه هدایت نماید.
  • در آسانسور کششی امکان کنترل چندین آسانسور در کنار هم وجود دارد در آسانسور هیدرولیکی نیست.
  • قدرت مورد نیاز برای موتور آسانسور هیدرولیکی بیشتر از آسانسورهای کششی است، بنابراین برای انتقال برق به موتورخانه باید از کابل های برقی که متناسب با قدرت موتور است، استفاده شود. این امر مانع از افت ولتاژ برق می شود.

شاخص های مهم برای طراحی انواع آسانسور :

مکانیزم چاله

استفاده های ویژه

محل قرارگیری آسانسور

نوع ساختمان

ارتفاع ساختمان

مکانیزم چاهک

انتخاب بهترین آسانسور :

انتخاب بهترین آسانسور

برای انتخاب بهترین آسانسور در هنگام خرید باید نکات زیر را در نظر داشته باشید :

۱. گزینش بر اساس نوع کاربرد آسانسور :

اولین و مهمترین گام پیش از خرید یک آسانسور تعیین نوع سیستم محرکه و ساختار آن است. انواع گوناگونی از سیستم های محرکه برای آسانسور وجود دارند. سیستم های کششی، سیستم های هیدرولیک، سیستم های MRL، سیستم های اسکرو، دنده شانه، وینچ و … معروف ترین انواع آسانسور هستند که هر یک نیز مدل های گوناگونی دارند.

۲. دقت به فضای نصب و ظرفیت آسانسور :

محاسبه ترافیک آسانسور با توجه به شرایط ساختمان و تعداد و ظرفیت بهینه آسانسور و همچنین تردد افراد مسن با ویلچر نیز باید پیش بینی شود. وجود دو دستگاه آسانسور در ساختمان می تواند مفید باشد و در صورت خرابی یکی از آسانسورها ، آسانسور دیگر در دسترس قرار دارد.

۳. سرعت آسانسور :

یکی از مهم ترین مسائل در انتخاب آسانسور ، سرعت آسانسور است. سرعت آسانسور باید متناسب با شرایط کاربری ساختمان ، طول مسیر حرکت آسانسور ، ترافیک کاری مورد بررسی قرار گیرد. در ساختمان هایی با تعداد طبقات بیشتر سرعت آسانسور باید بالاتر باشد.

۴. ایمنی آسانسور :

مهم ترین نکته خرید آسانسور ایمنی آسانسور است. قبل از خرید حتما از فروشنده آسانسور بخواهید لیستی از عملکرد و قطعات ایمنی پیشنهادی را به شما ارائه دهند. اگر مواردی را بجز تمهیدات استاندارد برای ایمنی بیشتر پیشنهاد میکنند مورد بررسی قرار دهید . مشخصات فنی ، برند و گواهینامه های استاندارد تجهیزات ایمنی باید کاملا مشخص و هنگام نصب تطبیق داده شوند.

عملکردهای ایمنی را هنگام راه اندازی آسانسور بطور کامل کنترل و آزمایش کنید.

۵. طول عمر آسانسور :

آسانسور بخش مهمی از ساختمان این دستگاه وسیله ای نیست که بعد از مدت کوتاهی به راحتی قابل جایگزین کردن باشد.موضوع دوام و ماندگاری قطعات و تجهیزات مهم آسانسور باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. همچنین با پرس و جو در مورد تولید کنندگان قطعات و فروشندگان قطعات آسانسور اطلاعاتی در مورد دوام و ماندگاری محصول به دست آورید . برخی شرکت ها محصولاتی با عمر بسیار بالا ارائه می دهند که بعد از سالهای زیاد هنوز هم نیاز به تعمیرات ندارند.

با توجه به اینکه هزینه بازسازی آسانسور حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد یک آسانسور جدید میباشد لزوم انتخاب درست یک آسانسور با عمر مفید مناسب، بسیار حائز اهمیت میباشد . عامل دیگری که بجز کیفیت قطعات مورد استفاده در طول عمر آسانسور تاثیر دارد، نحوه صحیح نصب، راه اندازی و برنامه سرویس و نگهداری مستمر است. گاهی اتفاق می افتد که بهترین تجهیزات آسانسور در دست نصابان ناشی خراب میشوند یا به دلیل اینکه بصورت منظم و دوره ای سرویس نشده اند زودتر از زمان انتظار از کار می افتند

۶. پرهیز از آسانسورهایی با طراحی های خاص و انحصاری :

آسانسورهای جدید خصوصا انواع خاصی از آسانسورهای بدون موتورخانه mrl از اجزا و قطعات جدید و پیچیده تشکیل شده اند از نظر فنی و اجرایی و بازرگانی حالت انحصاری دارند. تجهیزات و قطعات این آسانسورها گرانتر از نوع معمولی آسانسورهاست و عدم تولید قطعات آنها بعد از مدتی به دلیل کم شدن تقاضا یک نگرانی جدی است.

۷. بهره گیری از تیم حرفه ای :

همچنین توصیه می شود برای نصب و راه اندازی آسانسور مورد نظر خود، از باتجربه ترین افراد استفاده کنید چرا که بروز کوچکترین ایراد در هنگام نصب این وسیله ممکن است اتفاق ها و مشکلات بسیار ناگواری را به وجود آورد.

۸. انتخاب شرکت مناسب برای خرید آسانسور :

قبل از انتخاب شرکت مناسب برای خرید آسانسور حتما باید مدارک و گواهی نامه های شرکتی که قصد خرید آسانسور از آن را  برررسی کنیم و بررسی دقیق مشخصات فنی ارائه شده توسط شرکت های مختلف، بررسی توان شرکتها از نظر مالی و اجرایی ، بررسی رزومه کاری شرکتها و نیز بازدید از پروژه های نصب شده توسط آنها این گونه مسائل حتما باید چک شود.

اکنون که اطلاعات مفیدی درباره آسانسور هیدرولیکی و کششی کسب کرده اید، باید مناسب ترین نوع را برای ساختمان خود انتخاب کنید. برای این منظور بهتر است ابتدا فضای موردنظر برای آسانسور را بررسی کنید. اما این تنها فاکتور تعیین کننده انتخاب آسانسور نیست. نوع فضایی که در آن از آسانسور استفاده می کنید، انتظارات تان از یک بالابر مسکونی، تناسب طراحی کابین با فضای ساختمان همگی جزو مواردی است که باید قبل از تصمیم گیری در انتخاب آسانسور به آنها توجه کنید. گروه انبوه سازان هوتن به همه ی این موارد توجه کرده و بهترین متریال را برای شما فراهم می کند.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x