خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

با سلام خدمت همراهان گرامی ، استفاده از سند از زمان های قدیم رواج داشته است. سندها در گذشته به صورت سند منگوله دار رواج داشت. در این مقاله  از انبوه سازان هوتن قصد داریم تبدیل سند منگوله دار به تک برگ را بررسی کنیم و همین طور به اعتبار سنجی آن بپردازیم.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-سند منگوله دار

-منظور از پلمپ و یا منگوله دار چیست ؟

-معایب سند منگوله دار

-مزیت سند منگوله دار

سند تک برگی

مزایای تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

-جمع بندی

.

.

.

 

سند منگوله دار:

سند عبارت است از هر نوشته ای که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.  سند که یکی از ادله اثبات دعوی است به اسناد عادی و اسناد رسمی تقسیم گردیده است . علاوه بر آن ، اسناد دیگری تحت عنوان « اسناد تجاری » در قانون تجارت آمده است که شامل اسناد بهادار و اسناد مالی است و شامل برات، چک و سفته می باشد.

سند تک برگ مزایای بسیاری نسبت به سند‌های منگوله‌دار قدیمی دارد .سندی دفترچه‌ای است که با یک نخ و یک تکه سرب توسط اداره ثبت اسناد رسمی پلمپ شده است. توجه به این نکته ضروری است که اگر سند پلمپ نشده باشد، اعتبار ندارد.دلیل پلمب کردن این سند حفظ صحت و اعتبار آن است. این سند به صورت دست‌نویس و در یک دفترچه با تعداد زیادی برگه تنظیم می‌شده است.

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

منظور از پلمپ و یا منگوله دار چیست ؟

منظور از منگوله همین عمل پلمپ دفترچه مالکیت است. اگر دفترچه ای فاقد این منگوله یا پلمپ سربی می بود. به اصطلاح آن را بی اعتبار می دانستند. برای اصلاح آن و اثبات مالکیت باید از طریق ادارات ثبت اسناد و املاک محل اقدام می کردند.

این پلمپ سربی نشان دهنده این است که هیچ برگی از دفترچه مالکیت کسر نشده است. چون تمام اطلاعات درج شده در این اسناد  بصورت دست نویس بود و امکان جعل یا کسر تعدادی از صفحات همیشه وجود داشت. پس این پلمپ سربی گویای اعتبار بخشی به این سند مالکیت بود و رویه ای بر این اسناد حاکم است که اگر سند فاقد منگوله یا پلمپ سربی بود.

هیچ اعتباری ندارد که تا حدودی این رویه ایجاد شده به منظور پرهیز از اشتباه یا خرید یا فروش مال غیر یا فروش معارضی ملکی بوده است و نگرانی خریدار را پیش بینی کرده بود.

معایب سند منگوله دار:

از سال ۹۰ نوع جدیدی از اسناد روی کار آمدند. سند های تک برگ جایگزین سندهای منگوله دار شد. دلیل به وجود امدن سندهای تک برگ برخی از معایب مهم این نوع سند بود که این معایب شامل :

۱. ترس از اعتبار شدن یا ضایع حق مالک :

به دلیل دست نویس بودن همیشه این امکان وجود دارد که مندرجات آن ، به دلیل دست به دست شدن یا کیفیت نداشتن قلم ، تغییر کند و حقی از مالک ضایع شود.

۲. وجود یک سند برای تمام شرکا :

 اگر ملکی به صورت مشاعی بود فقط یک سند وجود دارد. نقل و انتقال این سند باید همراه هر دو طرف در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود.

سند منگوله‌دار

سند منگوله‌دار

۳. اسراف در استفاده از کاغذ :

به دلیل اینکه در قالب دفترچه ای بودند ممکن بود تعداد صفحات حتی به چهل برگ نیز برسد .

جعل بسیار راحت تر از اسناد تک برگی میباشد به دلیل اینکه سند تک برگی دارای هولوگرام درج شده میباشد که امری مهم است.

مزیت سند منگوله دار:

فرد میتواند تمام نقل و انتقالات آن ملک را در دفترچه مشاهده کند ولی در اسناد تک برگی اینگونه نیست و فرد باید حتما از اداره ثبت اسناد استعلام بگیرد.اسناد قدیمی هستند که در گذشته برای اثبات مالکیت صادر میشد منتها امروزه باید افراد سند های تک برگی اتخاذ کنند زیرا از میزان اعتبار سند های منگوله دار نسبت به گذشته کم شده است . اینکه این کار با اینکه دردسر های خود را دارد اما به سود کسانی است که قصد فروش املاک را دارند.

سند تک برگی:

از سال ۱۳۹۰به بعد اسناد منگوله دار جای خود را به سند تک برگ دادند. به این ترتیب سند مالکیت بصورت دفترچه ای و پلمپ شده نیست بلکه سند مالکیت املاک با فرمت مشخص بر روی یک برگ به صورت مکانیزه صادر می شود و از نظر ارزش و اعتبار تفاوتی با اسناد منگوله دار ندارد.

نمونه سند منگوله دار

سند تک برگ سند رسمی محسوب می شود و شاخصه های امنیتی به گونه ای که امکان جعل سند را کم می کند. وجود هولوگرام منحصر به فرد، تایپی بودن اطلاعات، وجود نقشه و کروکی ملک با دقت زیاد نمونه هایی از شاخص امنیتی است.

مراحل تبدیل سند منگوله دار به تک برگی:

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ ۱۰ مرحله دارد که در زیر به بررسی مراحل میپردازیم.

۱.مراجعه به دفاتر ثبت اسناد:

اگر شما یک سند منگوله دار قدیمی دارید و می خواهید سند تک برگ بگیرید نیازی به مراجعه دفاتر ثبت اسناد نیست و می توانید یک راست به اداره ی ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه نمایید.

 اگر ملکی خریداری کرده اید و باید سند به نام شما تغییر کند بایدبه دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. پس از توافق اولیه با فروشنده به همراه او و به همراه مدارک هویت خود به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا معامله ی انجام شده ثبت شود.

۲.استعلام سند قدیمی:

قبل از اقدام برای انتقال سند، دفتر ثبت اسناد رسمی فهرستی از استعلام ‌ها را از فروشنده یا همان صاحب فعلی سند دریافت می ‌کند. اولین استعلام مربوط به سند است. این استعلام توسط خود اداره‌ ثبت و به ‌صورت مکانیزه انجام می ‌شود.

در این استعلام مشخص می شود که آیا ملک یا زمین قبلا به شخص دیگری فروخته شده یا نه و اینکه آیا سند ملک یازداشت است یا خیر. سندهایی که در گرو بانک باشد تا پیش از آزاد نکردن آن قابل انتقال نیستند. بدون شک در این شرایط سند جدیدی برای ملک صادر نمی شود و باید این موانع برطرف شود.

۳.تسویه حساب شهرداری:

قبل از واگذاری ملک باید بدهی به شهرداری تسویه شود. یکی از مدارک مورد نیاز برای اثبات تسویه حساب،گواهی پایان ‌‌کار شهرداری است. این گواهی نشان می‌ دهد که خانه یا ملک مورد نظر عوارض و مالیات خود را پرداخت کرده و سند آن مشکلی ندارد.

نمونه سند منگوله دار

گواهی بعدی در مورد زمین های مورد معامله نیاز است. ارائه نامه از سازمان نوسازی و تعیین تکلیف کاربری و نامه سازمان تامین اجتماعی مبنی بر تسویه حساب با این سازمان را هنگام خرید و فروش داشته باشند.

۴.مراجعه به اداره ی دارایی:

برای انتقال و واگذاری املاک و صدور سند تک برگ، باید مالیات نقل و انتقالات املاک ناشی از واگذاری با توجه به ارزش معاملاتی ملک به اداره دارایی، محل وقوع ملک پرداخت و گواهی برای تحویل به دفترخانه دریافت کند.

۵.انتقال سند در دفتر ثبت اسناد:

در این مرحله همه کارهای انتقال مالکیت آماده است. توافق بین خریدار و فروشنده صورت گرفته و گواهی و نامه تسویه حساب و جواب استعلام تحویل دفتر ثبت شده است.

نقل و انتقال انجام شده پس از تعیین موعد مقرر در داخل سند دفترچه ‌ای وارد می ‌شوند. دفتر ثبت اسناد به‌ صورت مکانیزه خلاصه ‌ای از نقل و انتقال انجام شده را به اداره ثبت ناحیه مورد نظر ارسال می‌ کند. باید با سند قدیمی راهی اداره‌ های ثبت شوید تا بتوانید سند جدید بگیرید.

۶.مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک:

در این مرحله باید به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه کنید و فرم درخواست صدور سند تک ‎برگ مالکیت خود را تکمیل کرده و تحویل همان اداره دهید. در وارد کردن اطلاعات دقت لازم را به خرج دهید. زیرا این فرم یکی از مبنا های اطلاعات سند شماست.

۷.ارائه سند مالکیت قبلی:

برای صدور سند تک ‎برگ و برای تبدیل سند منگوله دار به سند تک ‌برگ، باید اصل سند مالکیت قبلی ملک نیز به اداره ثبت ارائه شود. اگر سند منگوله دار مفقود شده یا به هر دلیل غیرقابل استفاده شده باشد، باید قبل از اقدام برای صدور سند تک ‎برگ، نسبت به دریافت سند المثنی اقدام کنید.

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

تبدیل سند منگوله دار به تک برگ

۸.پرداخت هزینه ها و مدارک:

کلیه مدارک به همراه مدارک هویت فروشنده و خریدار و همچنین کروکی ملک باید به اداره ثبت تحویل داده شود. قبض تلفن ثابت ملک به دلیل درج آدرس و کد پستی دقیق ملک مورد نظر روی آن نیز از مدارک ضروری است.

۹.مراجعه به باجه پست:

به باجه پست مستقر در اداره‌ ثبت مراجعه کنید و با پرداخت هزینه ‎های لازم، فرم مشخصات و همچنین پاکت تحویل سند مالکیت را تکمیل کنید. در واقع برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و مراجعه دوباره شما به اداره ثبت، به طور رسمی دریافت سند و ارسال برای شما به اداره پست واگذار می‎ شود.

۱۰.دریافت سند تک برگی جدید:

برای تبدیل سندهای دفترچه‌ ای به سند تک برگی حدودا  ۵۰ روز زمان نیاز است. برای دریافت سند تک برگی ای که قرار است به شخص دیگری تعلق بگیرد حدودا ۲۰روز زمان نیاز است. سند شما از طریق مأمور پست به در خانه و به نشانی‌ که در اداره ثبت به متصدی پست اعلام کرده اید ارسال می ‌شود.

سند تنها به مالک آن تحویل داده می‌ شود مگر اینکه در زمان پرکردن فرم مربوط به اداره پست، شخص دیگری را مأمور دریافت آن کرده و آن را در فرم خود معرفی کرده باشید. اگر مأمور اداره پست نتواند نشانی‌ را که باید سند را به آن تحویل دهد پیدا کند، سند به اداره ثبت ارجاع داده می‌ شود و مالک باید برای دریافت آن به اداره ثبت مراجعه کند.

جمع بندی:

 امیدواریم این مقاله تبدیل سند منگوله دار به تک برگ برای شما مفید واقع شده باشد. اسناد منگوله دار اسناد قدیمی هستند که در گذسته برای اثبات مالکیت ثادر میشد منتها امروزه باید افراد سند های تک برگی اتخاذ کنند زیرا از میزان اعتبار سند های منگوله دار نسبت به گذشته کم شده است، و اینکه این کار با اینکه دردسر های خود را دارد اما به سود کسانی است که قصد فروش املاک را دارند.

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x