خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

اهمیت سپتیک تانک در ساختمان

اهمیت سپتیک تانک در ساختمان

با سلام خدمت همراهان گرامی ، در این مقاله از گروه انبوه سازان هوتن قصد داریم در مورد کاربرد و اهمیت سپتیک تانک در ساختمان صحبت کنیم . امروزه برای دفع فاضلاب از انواع چاه جذبی و چاه سپتیک استفاده می شود . انتخاب نوع دفع و چاه فاضلاب بستگی به جنس خاک و نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه دارد . سپتیک تانک یک مخزنی که برای دفع فاضلاب استفاده می شود .   

در این مقاله به بیان مسائل زیر می پردازیم :

-سپتیک تانک

-اهمیت سپتیک تانک

-انواع سپتیک تانک

-کاربرد سپتیک تانک

-مزایای سپتیک تانک

-معایب سپتیک تانک

-اجرای اصلی سپتیک تانک و کاربرد هر کدام

.

.

.

سپتیک تانک:

ساده ترین نوع تصفیه خانه  تک واحدی ، سپتیک تانک که تصفیه مکانیکی و تصفیه زیستی با کمک باکتری های بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد . مهم ترین نوع سپتیک تانک ، سپتیک تانک پلی اتیلن که می توان در زمین دفن کرد و روی آن خاک ریخت تا فشار ترافیکی خاک را تحمل کند .

برای حفر چاه و دفع فاضلاب باید نیاز خود را بدانید . در مناطقی که خاک به میزان کافی شن و ماسه یا خرده سنگ داشته باشد از چاه جذبی و در مناطقی که خاک حاوی رس فراوان یا خاصیت باتلاقی بوده یا در صورت عدم وجود سیستم فاضلاب شهری ، سطح آب زیر زمینی بالا باشد از چاه سپتیک استفاده می شود .

 

اهمیت سپتیک تانک در ساختمان

اهمیت سپتیک تانک در ساختمان

 

 تخلیه سپتیک تانک حداکثر یک بار در سال و در نهایت ۵ سال یکبار نیاز به خالی کردن پیدا می کند .  نکته مهمی که باید حتما رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فا ضلابی که از سپتیک خارج می شود . برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک می شود.

در مناطقی که امکان حفر چاه فاضلاب معمولی نباشد (مثلا شمال کشور که سطح آب بالاست، یا مناطقی که زمین آنها به بستر شنی نمی رسد) . بجای حفر چاه فاضلاب، از روش حوضچه سپتیک استفاده می شود.

سپتیک تانک چیست
سپتیک تانک چیست

 

اهمیت سپتیک تانک :

در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب حاصل از فعالیت انها را با سپتیک تانک تصفیه نمود . ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر توصیه شده است. سپتیک تانک در ساختمان این قابلیت را دارد که در بهترین وضعیت آلودگی ناشی از فاضلاب خروجی از منزل های مسکونی و ساختمان ها را به طور تقریبی تا ۶۳  درصد کم کند.

سپتیک تانک با داشتن کارایی بالا در امر تصفیه فاضلاب توانسته کمک زیادی در زدودن فاضلاب کند .سپتیک تانک با داشتن دو بخش مجزا از هم که دو بخش سپتیک تانک بصورت غیر مساوی هستند دارای مشخصه ی ویژه ای اند . بخش اول سپتیک تانک وظیفه ی انبار کردن مواد فاضلابی را دارد که مواد لجنی در آن جمع می شود . بخش دوم سپتیک کار خروج پساب تولیدی را انجام می دهد که این پساب را عمدتا یا وارد چاه جذبی بغل سپتیک تانک می کنند و یا توسط لوله پساب سپتیک تانک را به فاضلاب شهر هدایت می کند .

انواع سپتیک تانک:

معمولا از نظر جنس مخازن به پنج دسته تقسیم می شوند :

۱. بتنی

۲. آجری (مصالح بنایی)

۳. پلی اتیلنی

۴. کامپوزیتی

۵. فایبر گلاس

کاربرد سپتیک تانک :

کاربرد سپتیک تانک
کاربرد سپتیک تانک

وظیفه کلی سپتیک تانک این است که فاضلاب درون مخازن خود نگه می دارد تا مواد جامد بتوانند به لجن تبدیل شده و ته نشین شوند ، در حالیکه روغن و گریس به عنوان لجن به سمت بالا شناور شوند .

از جمله کاربردهای سپتیک تانک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تصفیه زباله های انسانی و جداسازی مواد جامد و مایعات موجود در فاضلاب ، در مناطق روستایی ، اردوگاه ها و مکان های تفریحی استفاده می شود .
 • پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی – ویلایی ، مجتمع های تجاری – اداری ، هتل ها ، رستوران , مجتمع تفریحی – ورزشی . کارگاه های عمرانی – ساختمانی ، کارخانجات تولیدی – صنعتی ،مرغداری ها ، دامداری ها ، صنایع کشاورزی و مجتمع درمانی
 • حذف ذرات قابل ته نشینی چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن غذاخوری . جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها و چشمه های دیواره چاه توسط سپتیک تانک
 • متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

مزایای سپتیک تانک :

 1. سرعت اجرا بالا
 2. برای زمین های دژ و یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند و مناطقی که سطح آب زیر زمینی در آن بالا مناسب است .
 3. هزینه نصب و اجرای پایین
 4. بدون نیاز به مصرف انرژی
 5. پایین بودن فضای اشتغالی
 6. قابل نصب در هر عمقی
 7. به دلیل عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال نیازی به تعمیر و هزینه نگهداری و اپراتور ندارد .
 8. بدون تجهیزات برقی و نگرانی بابت سوختن قطعات آن
 9. مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
 10. دفع فاضلاب تصفیه شده خروجی از سپتیک تانک
 11. جهت تصفیه پساب واحدهای کوچک به دلیل هزینه پایین مناسب است .
 12. پساب خروجی سپتیک تانک بر حسب نفوذ پذیری زمین دفع می کنند .
 13. در زمین های با نفوذ پذیری زیاد ، ترانشه ای به عمق ۴۵ سانتی متر حفر کرده . پساب سپتیک تانک را در آن تخلیه می کنند.
 14. در زمین های با نفوذ پذیری کم ، فاضلاب خروجی از سپتیک تانک به داخل چاه جذبی هدایت می کنند .
 15. در صورتیکه زمین از نفوذپذیری کمی برخوردار باشد .باید با ایجاد ترانشه هایی از شن و ماسه دانه بندی شده سطح تماس فاضلاب با زمین را افزایش داد.
مزایا سپتیک تانک
مزایا سپتیک تانک

معایب سپتیک تانک :

 1. تولید لجن و تخلیه آن هر ۲ سال
 2. کاهش راندمان تصفیه فاضلاب در صورت ورود مواد ضد عفونی کننده
 3. نیاز به تصفیه تکمیلی فاضلاب پس از خروج از سپتیک تانک در صورت تصمیم به استفاده از پساب تصفیه شده
 4. سپتیک تانک تنها ۳۰ تا ۴۰ درصد می تواند فاضلاب را تصفیه کند ، در صورتی که سیستم تصفیه باید بتواند حدود ۹۰ درصد فاضلاب را تصفیه کند .

اجزای اصلی سپتیک تانک و کاربرد هر کدام :

سیستم ورودی

این سیستم شامل یک لوله پلی اتیلن تک جداره یا دو جداره و بافل ورودی که به صورت سه راهی نصب می شود .

بخش اول مخزن

این بخش ۶۶ % حجم را به خود اختصاص می دهد و بیشتر مواد جامد معلق در کف این ناحیه رسوب می شوند .

دیواره جدا کننده یا بافل میانی

این قسمت از دیواره از ورود لجن و چربی به مخزن زلال سازی جلوگیری می کند .

مخزن زلال سازی

این مخزن ۳۳ % از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود . مواد آلی محلول در پساب قسمت اول طی فرآیند بی هوازی تجزیه شده و رسوبات این بخش را میکرو ارگانیسم ها تشکیل می دهد .

لوله خروج بیو گازها یا لوله ونت هوا

لوله ونت دارای قطر ۶۳ میلی متری که از طریق آن گازهای تولید شده طی فرآیند تصفیه بی هوازی فاضلاب از سپتیک تانک خارج می شود .

سیستم خروجی

این سیستم شامل سه راهی و لوله خروجی از سپتیک تانک است . قطر این لوله نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

سیستم سیفون

در بخش خروجی سپتیک تانک قرار گرفته و برای جلوگیری از خارج شدن چربی از سپتیک به داخل چاه جذبی کاربرد دارد . سیفون در قسمت ورودی برای جلوگیری از برگشتن بوی نامطبوع فاضلاب در صورت عدم استفاده طولانی مدت است .

اجزای اصلی سپتیک تانک و کاربرد هر کدام
اجزای اصلی سپتیک تانک و کاربرد هر کدام

شرایط نگهداری و بالابردن کارایی سپتیک تانک :

کاربرد سپتیک تانک
کاربرد سپتیک تانک

یکی از مهم ترین مسائلی که باید بعد از نصب سپتیک تانک به آن اهمیت داد نحوه استفاده و بالا بردن کارایی سپتیک تانک می باشد . مواردی که هنگام استفاده از سپتیک تانک باید رعایت کرد عبارتند از :

 1. برای دستگاه سپتیک از ونت هدایت گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان باید استفاده کرد . در غیر اینصورت باعث انفجار سپتیک تانک می شود.
 2. پساب خروجی از سپتیک تانک به هیچ عنوان قابل استفاده جهت آبیاری فضای سبز روی زمین نیست . با استفاده از شبکه زهکشی در زیر زمین ، از پساب خروجی سپتیک جهت آبیاری ریشه درختان استفاده کنید .
 3. به منظور بالا بردن کارآیی سپتیک تانک باید از ریختن آنچه که باعث از بین رفتن باکتری بی هوازی می شود از جمله مواد شوینده آنتی باکتریال ، آب باران که غنی از اکسیژن جلوگیری کرد .
 4. دور از مسیر نهرها و آبگیرها باشد ، در سطحی هموار ساخته شود . سپتیک تانک در جهت مخالف وزش بادهای غالب ساخته می شود .
 5. برای زلال سازی بهتر فاضلاب معمولا  آنها را دو یا سه مخزنه می سازند که حجم قسمت اول را دو برابر حجم قسمت های بعدی طراحی می کنند . که این امر به منظور جلوگیری از نوسانات سطحی فاضلاب و طولانی تر کردن تخلیه لجن صورت می گیرد .

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید . شما می توانید برای پیش خرید آپارتمان مطمئن در قائمشهر با کارشناسان واحد فروش انبوه سازان هوتن تماس گرفته . و ملک مورد نظر خود را متناسب با بودجه خریداری کنید .

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x