خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران
خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران
خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

 مازندران، قائمشهر، بلوار سادات نیا شرقی، 50 متر مانده به عبور باغ جهان دیده

انواع نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان

با سلام خدمت همراهان عزیز، یک ساختمان یا سازه دارای اجزای اصلی مختلفی همچون نما است. نمای ساختمان بخشی از هویت آن ساختمان است. همان‌طور که برای افراد مختلف حتی با وجود خصوصیات فرهنگی و خانوادگی مشترک، چهره‌های متفاوت وجود دارد، نماهای ساختمانی نیز در یک شهر و محله یک شکل و یکسان نیستند و دارای فرم‌ها و طرح‌های مختلف هستندکه در ظاهر ساختمان خیلی مهم است .در مقالالت قبلی درباره نمای رومی و ویژگی ها و معایب آن صحبت کردیم . در این مقاله به معرفی انواع نمای ساختمان و خصوصیات و مزایای هر کدام میپردازیم.

در این مقاله به  بیان موضوعات زیر می پردازیم :

نمای ساختمان چیست؟

ویژگی های نمای مناسب چیست؟

دلایل و اهداف اصلی نما سازی در ساختمانها چیست ؟

انواع نمای ساختمان ؟


872f0d1204c0db607e0da022126cb781 1 - انواع نمای ساختمان

نمای ساختمان چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف علمی و رسمی از آن داشته باشیم . به بیرون ترین قسمت یک ساختمان که در دید افراد قرار میگیرد نمای ساختمان میگویند. در واقع  نمای ساختمان یکی از پررنگ ترین بخش های اجرایی برای احداث یک بنا می باشد ، نما مانند یک پوشش به ساختمان شکل و روح میدهد و مهمترین بخش یک ساختمان به حساب می آید. در واقع این که نمای یک ساختمان چگونه ساخته شود، بر روند ساخت بقیه اجزای ساختمان تاثیر گذار است.

در گذشته، نمای ساختمان بیشتر به عنوان یه محافظ برای ساختمان ها استفاده میشد ، اما با گذشت زمان در طراحی نما بیش از پیش به زیبایی آن توجه شد، به طوری که طراحی نمای یک ساختمان مرحله مهمتری نسبت به ساخت بدنه ی ساختمان میباشد.و عوامل متعددی همچون شیکی ، مدرنیته ، آرامش ، عایق صوتی و حرارتی و ایمنی را در بر می گیرد و مانع از اتلاف انرژی در یک ساختمان می شود . امروزه اجرای نمای ساختمان بر اساس نوع کاربرد آن ، با استفاده از متدها و متریال های متعددی قابل پیاده سازی است .

ویژگی های نمای مناسب چیست ؟


ho95 1 - انواع نمای ساختمان

 

از جمله ویژگی های یک نمای مناسب  ساختمان شامل :

  1. طراحی نمای ساختمان و استفاده ازمصالح باکیفیت ومناسب باید به عنوان عایق حرارتی و عایق صوتی یک ساختمان باشد.
  2. ساختمان مناسب باید به گونه ای ساخته شود که در مقابل زلزله ، ضربه ، آتش سوزی و یخ زدگی مقاوم باشد. استفاده از مصالح با کیفیت و رعایت اصول ساخت باعث ایجاد ساختمان هایی با مقاومت بالا می شوند.
  3. متریال و مصالحی که در ساختمان به کار می رود باید انعطاف پذیر باشد . تا بتواند پاسخ گوی ایجاد نمای منعطف باشد.
  4. مصالحی که در ساخت نمای یک ساختمان استفاده می شود باید سبک باشد در میان متریال های متعددی نظیر سنگ ، چوب ، شیشه و ورق کامپوزیت که در ساخت نما کاربرد دارند ، ورق های کامپوزیت بسیار سبک می باشد .
  5. نمای ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که رابط بین محیط درون ساختمان و بیرون ساختمان باشد . در اجرای نمای ساختمان باید به عواملی مثل تابش نور خورشید به داخل ساختمان ، چشم انداز ساختمان از داخل به خارج مد نظر قرار داده شود.
  6. نمای بیرون و داخل ساختمان باید به گونه ای زیبا طراحی شوند.
  7. نمای ساختمان مسکونی و ویلایی باید با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی متفاوت باشد.
  8. سرعت اجرای نما بسیار مهم است . هرچه بهره برداری از پروژه های ساختمانی به طول بیانجامد باعث افزایش هزینه ها و پایین آمدن ارزش پولی در بازه زمانی مشخص می شود.

دلایل و اهداف اصلی نما سازی در ساختمانها نام برد:

1-زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما و منظره مناسب و قابل قبولِ شهر یا محلی كه ساختمان در آن واقع شده‌است.

2-کاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال؛ چون نما در ساختمان نقش  یک عایق حرارتی و برودتی را بازی میکند، که از هدر روی انرژی تولیدی سیستمهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان جلوگیری میکند و هم میتواند بر حسب جنس، رنگ و میزان سطحی که دارد، باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان خصوصاً در مناطق گرمسیری شود، وعکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمانها درمناطق سرد سیری ایفا نماید.
3-نمای ساختمان به عنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب نمای ساختمان نقش بسیار مهمی ‌در كاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی ساختمانهای اداری و مسكونی و … است. كه این مساله در ابر شهرهای با آلودگی های بالای صوتی بیشتر نمود پیدا می‌كند.در ساخت و سازهای حاضر، این عایق كاری صوتی با استفاده از نماهای شیشه‌ای و با بكار گیری شیشه های چند لایه كه مابین آنها با گازهایی مثل آرگون پرشده یا خلاء می‌باشد.نماهایی با جنس سنگ، بتن و آجر نیز عایقهای خوبی از نظر صوتی هستند.
4-كمك به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی (زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبتهای خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ، پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاكها و دوده های حاوی مواد شیمیایی) .

انواع نمای ساختمان :

در نماسازی ساختمان از مصالح مختلفی استفاده می شود از جمله فلز، سنگ، آجر، کامپوزیت، بتن، چوب و … که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در اینجا به معرفی انواع نمای ساختمان می پردازیم.

1-نمای آجری :

editor 5d686de606519 - انواع نمای ساختمان

آجر از جمله نماهایی است که در طراحی نمای ساختمان خارجی از زمان های گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گرفت . از جمله ویژگی های نمای آجری؛ تولید آسان و قیمت مناسب . همخوانی با معماری ایرانی و مقاومت و طول عمر بالا در برابر ضربه و آتش سوزی . عایق صوتی و حرارتی ، کاهش اتلاف انرژی است. از جمله معایب نمای آجری ، در بعضی از آجرها که روی ساختمان نصب می شود به مرور دچار شوره زدگی می شوند که باید هر چند وقت یکبار باید رسیدگی کرد.

2- نمای کامپوزیت :

طراحی نمای کاپوزیت ساختمان ، با استفاده از ورق های کامپوزیت آلومنیوم صورت می گیرد. از مزایای کامپوزیت نما می توان به سبک بودن ، تنوع رنگ بالا، قابلیت شستشو . مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی ، سرعت اجرا سریع اشاره کرد. از جمله معایب نمای کامپوزیتی می توان به جرم پذیری نسبتا بالا . دوام آن نسبت به شرایط جوی نامطلوب و از نظر اقتصادی به صرفه نبودن آن اشاره کرد.

3-نمای سیمانی :

Untitled 1 - انواع نمای ساختمان

از جمله نماهایی که قیمت اجرای آن ارزان است . سرعت اجرای این نما بسیار بالاست و در کمترین زمان ممکن می توان آن را اجرا کرد. نمای سیمانی ضد حریق و از انتشار آتش سوزی جلوگیری می کند قابلیت شستشوی این نوع نما آسان است. از جمله معایب نمای سیمانی عایق صوتی ضعیفی می باشد .امکان ترک خوردگی و شکستگی درآن وجود دارد و گرد و خاک را به راحتی به خود جذب می کند.

4نمای سنگ :

از جمله نماهای لوکس ساختمان به شمار می آید ، قیمت سنگ نما در مقایسه با سایر نماهایی که برای ساختمان به کار می رود بالاتر است . ازجمله مزایای نمای سنگی زیبایی تنوع طرح و رنگ آن ، نمونه سنگ تراورتن عایق صوت و حرارت می باشد ، سنگ های گرانیت و تراورتن دوام و استحکام بالایی دارند ، در مقابل آتش سوزی مقاوم بوده و  انعطاف پذیری در اجرا و قابلیت فرم پذیری مناسب بر روی کلیه سطوح ، در محیط های صنعتی از سنگ گرانیت صیقلی که در برابر آب و ضربه مقاوم است درمحیط های اسیدی قابل کاربرد است و از سنگ آهکی در محیط های قلیایی می توان استفاده کرد.

از جمله معایب نمای سنگ می توان به قیمت و هزینه نصب بالا و مقرون به صرفه نبودن آن ، انواع سنگ به دلیل طبیعی بودن جرم پذیر می باشند ذرات معلق هوا را به خود جذب کرده و به مرور زمان کدر می شوند امروزه  می توان با استفاده از پوشش های هوشمند نانو که باعث تمیزکنندگی نماهای سنگی می شود این مشکل را برطرف کرد.نماهای سنگی در معرض نور آفتاب کدر می شوند . سنگ گرانیت به دلیل داشتن خاصیت رادیو اکتیو مناسب برای استفاده در نماهای بسته نمی باشد. سرعت اجرا این نما نسبت به نماهای دیگر زمان بر می باشد ودر دمای زیر5درجه سیلسیوس قابل اجرا نیست.

5- نمای شیشه ای :

xoe0arthzviz - انواع نمای ساختمان

از جمله نماهایی که در ساختمان های اداری و تجاری به چشم میخورد . این نوع نما نقش بسزایی در تامین نور برای فضای داخلی به عهده دارد. در اجرای نمای شیشه ای عمدتا از شیشه سکوریت و یا شیشه رفلکس استفاده می شود.از مزایای این نوع نمامی توان به نورگیر بودن ، مقاوم در برابرشرایط آب و هوایی و ساییدگی ،سبک بودن اشاره کرد. از معایب این نما ؛ عدم مقاومت در برابر زلزله ، تابش زیاد آفتاب و جذب گرما بخصوص در فصول گرم سال . هزینه دوجداره کردن شیشه ها بسیار بالا می باشد و امنیت و آسیب پذیری پایین آن می توان اشاره کرد.

6- نمای بایرامیکس :

بایرامیکس مخلوطی از دانه های گرانیتی ، مرمر سرامیزه با تنوع رنگ و دانه بندی های متفاوت و همچنین رزین های طبیعی و مصنوعی و افزودنی های دیگر می باشد که به صورت ملات بر روی متریالهای متعدد نظیر سنگ ، سیمان ، فلز ، شیشه و پلاستیک قابل پیاده سازی می باشد و پس از خشک شدن حالتی تزیینی به خود می گیرند . این مواد دارای سختی ، مقاومت مکانیکی ، فیزیکی و شیمیایی بوده و می تواندطول عمرمفیدی به همراه داشته باشد .

از جمله مزایای این نما ؛ دارای رنگ های متنوع ، پیاده سازی آسان و سریع ، مقاوم در برابر شرایط نامساعد جوی ، قیمت مناسب می باشد . معایب این نما شامل ؛ کثیفی زودرس و نیاز به شستشو مداوم ،  از دست رفتن زیبایی به دلیل نگهداری نامناسب ، پوسته پوسته شدن نما در اثر استفاده از ملات بایرامیکس بی‌کیفیت ، عدم استفاده در ساختمان‌های لوکس و مجلل به دلیل ظاهر ساده ،  قابل اجرا در سطوح چرب (مثلاً رنگ روغنی)، سطوح مرطوب (استخر)و کف ساختمان‎‌ها و سطوح بسیار گرمی که در معرض مستقیم شعله (کوره و سطوح داخل شومینه) نیستند.

7- نمای چوبی :

Untitled 2 - انواع نمای ساختمان

یکی از زیباترین نماها که در خانه های مدرن نیز استفاده می شود .ترکیب چوب با نماهای شیشه و فلز زیبایی ساختمان را چندبرابر می کند.چوب ترمو وود نوعی چوب نما ، که از وزن سبک و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد. از جمله مزایای این نما ؛ مقاومت بالا در برابر رطوبت،گرما و سرما ، اجرا و نصب نمای چوبی آسانتر و سرعت بالاتر ،  نما چوبی به دلیل استفاده از چوب ترمووود در ساختار آن،در برابر کپک ، حشرات موذی و موریانه مقاوم می باشد. از جمله معایب این نما ،  قیمت چوب ترموود نسبت به سایر مصالح مورد استفاده در نماسازی ساختمان بالاتر است و اجرای آن در نمای ساختمان نیازمند هزینه های بسیار زیاد است که بسیاری از افراد توان پرداخت آن را ندارند.

بعلاوه برای اجرای نما چوبی ساختمان باید تعداد زیادی از جنگل‌ها و درختان تخریب شوند که این امر می تواند آسیب های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد کند .

8- نمای سرامیکی :

استفاده از نمای سرامیکی  کاربردهای زیادی در حوزه معماری دارد ، سرامیک پرسلانی زیرمجموعه ای از تایل های سرامیکی است که نسبت به تایل های دیگر مقاوم تر است  . نمای سرامیکی جزء نماهای خشک محسوب می شود و می توان از آن برای نمای ساختمان مسکونی ، نمای ساختمان اداری و یا تجاری بهره برد .از جمله مزایای این نما ؛ رنگ و طرح متنوع ، عایق صوت و حریق و رطوبت . از پایداری و استحکام قابل توجهی در طول مدت زمان زیادی برخوردار می باشد. از جمله معایب آن عایق نبودن نسبت به سرما و گرما، عایق صدا نبودن . جدا شدن سرامیک از سیمان به دلیل تغییرات جوی می باشد.

9- نمای اتیکس :

Untitled 3 - انواع نمای ساختمان

نمای اتیکس نوعی عایق برای ساختمان که آن را در برابر عواملی نظیر رطوبت، حرارت و برودت محافظت می نماید. این نما از سه جزء عایق، مسلح کننده و پوشش نهایی تشکیل شده است. از جمله مزایای نمای اتیکس صد در صد نسوز،عایق صوتی،مقاوم در برابر قارچ و خزه،پردازش آسان و سریع می باشد. معایب آن شامل قیمت نسبتا بالا و مراقبت نسبتا بالا در طراحی می باشد.

10- نمای استرچ متال :

behtar1 750x420 1 - انواع نمای ساختمان

این نما شامل صفحات فلزی از جنس آهن ، آلومینیوم ، استیل ، برنج و مس می باشد . این ورق ها طی فرآیند تولید برش داده می شوند . بعد از اینکه تحت عمل کشش واقع شدند پنل هایی با نام استرچ متال یا اکسپندد متال تولید می شود. این ورق ها دارای رنگ های متنوعی هستند و شبکه های توری کششی نسبت به تورهای مفتولی ظاهری یکپارچه و مستحکم دارند . از مزایای این نما ؛ دارای چشم اندازهای متنوع ، قیمت مناسب ، سه بعدی بودن ، تنوع در رنگ و طرح می باشد . از معایب آن آنچنان که باید مورد استفاده قرار نگرفته است.

نمای ساختمان هویت پایانی ساختمان شماست . باید در زمان انتخاب و طراحی نمای بیرونی بسیار دقت داشته باشید و بهترین نما را به دلخواهتان انتخاب کنید. به شما پیشنهاد می‌دهیم برای انتخاب خانه ای با نمای زیبا  با هزینه‌ای که در نظر دارید با کارشناسان گروه انبوه سازان هوتن  ارتباط برقرار کنید تا بتوانید برای سالیان سال با دیدن نمای زیبای ساختمانتان لذت ببرید و لازم نباشد هر از چند گاهی برای تعمیرات آن هزینه زیادی بپردازید..

omid888

دیدگاهتان را بنویسید