خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

انواع سازه های ساختمانی

انواع سازه های ساختمانی

Table of Contents

انواع سازه های ساختمانی

با سلام خدمت همراهان گرامی ، در این مقاله از گروه انبوه سازان هوتن در مورد آشنایی با انواع سازه ساختمانی می پردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید . انتخاب نوع سازه برای فروشنده و خریدار بسیار مهم است . سازه در اصل به یک چهارچوب می گویند که از المان ها ، مصالح و نیروهای متفاوت حاکم بر آن تشکیل شده و یک ساختار واحد و پایدار و متعادل دارد .سازه ساختمان، برای سکونت و کار ساخته می شود .که محیط را به دو بخش بیرون و درون تقسیم می کند.

 انتخاب نوع سازه از جمله تصمیم هایی که سازندگان و مهندس ها باید به آن توجه کنند . سازه های ساختمانی با توجه به شرایط اقلیمی ، اجرایی ، فنی و … انتخاب می شوند و با در نظر گرفتن فاکتورهای مناسب طراحی و اجرا می شود . ساختمان هایی که از نظر بلندی از اندازه مشخصی بلندتر باشند برج گفته می شود در ایران به ساختمان های بالاتر از شش طبقه برج گفته می شود .

در این مقاله به بیان مسائل زیر می پردازیم :

-سازه چیست

-انواع سازه ساختمانی

-انواع سیستم های سازه ای

-سیستم های سازه ای در ساختمان های کوتاه

-سیستم های سازه ای در ساختمان های بلند

.

.

.

سازه چیست ؟

سازه مجموعه ای از چند عضو متصل بهم است که برای نگهداری و انتقال نیرو و تحمل بارهای وارده ساخته شده است . سازه ساختمان حکم ، استخوان بندی بدن انسان را دارد ، وزن کلی بنا بر سازه استوار است و مصالح های ساختمانی مثل عضلات بدن ، سازه را احاطه کرده و آن را تقویت می کنند . سازه ساختمان اولین بخش از بنا که طراحی و اجرا می شود .

 

انواع سازه های ساختمانی

انواع سازه های ساختمانی

 

یکی از راه های شناخت انواع سازه های ساختمانی مدرن ، بررسی نحوه ساخت آن است . شناخت متریال های به کار رفته در اجزای درونی مثل چوب و پلاستیک جهت اجرا در نما ، سقف ، کف ، دیوار و … از اهمیت ویژ ای برخوردار است . سازه های ساختمانی با انواع مصالح سنتی و جدید از خشت ، آجر ، فلز ، بتن ، کامپوزیت و … ساخته می شوند .

انواع سازه ساختمانی :

۱. سازه سنتی :

یکی از انواع سازه های ساختمانی، سازه بتنی است. ساخت سازه سنتی ، برخلاف سایر سازه ها که بر طبق محاسبات علمی صورت می گیرد ، سازه سنتی بیشتر بر مبنای تجربه صورت می گیرد . تعداد طبقات در سازه حداکثر ۲ طبقه با ارتفاع ۸ متر از سطح زمین تعیین شده است ، زیرا تحمل وزن بالایی را ندارند و میزان فرسودگی در مقایسه با سازه های دیگر بیشتر است . در این سازه ، دیوار ها بارهای قائم را تحمل می کنند و کلاف و شناژ قائم و افقی دیوار و سقف را به هم متصل کرده و بار سقف را بر روی دیوار توزیع می کنند .

سازه ساختمانی سنتی

بیشترین مصالح مورد استفاده در سازه سنتی و در مناطق گرم و خشک ، خشت است و مصالح دیگری مثل آجر و سنگ هم استفاده می شود . سازه های سنتی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند :

 • دیوارهای گلی با سقف خشتی قوسی
 • دیوار خشتی با سقف مسطح (با تیر چوبی) یا سقف قوسی (خشتی)
 • دیوار سنگی با سقف مسطح (با تیر چوبی) یا سقف خشتی قوسی (خشتی)
 • دیوار آجری با سقف مسطح (با تیر چوبی یا فلزی) یا سقف قوسی (آجری)
 • دیوارهای چوبی با سقف‌های شیب دار

۲. سازه آجری :

از سازه آجری برای ساختمان های کوچک و نهایتا دو طبقه می توان استفاده نمود. اسکلت اصلی این نوع ساختمان ها آجری بوده و برای ساختن سقف نیز از پروفیل های فولادی و آجری به صورت طاق ضربی استفاده می شود. گاهی نیز سقف تیرچه بلوک برای این سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این سازه معمولا دیوارهای حمال در طبقات مختلف بر روی یکدیگر قرار می گیرند و جدا کننده های فضا می باشند .

سازه ساختمانی آجری

 

۳. سازه بتنی :

از محکم ترین ، کاربردی ترین و متداول ترین انواع سازه هاست . متریال اصلی در ساخت این سازه بتن است به همین دلیل استحکام و مقاومت قابل قبولی دارد . به دلیل نوسان قیمت پروفیل فولادی اکثر سازندگان ترجیح می دهند از این سازه استفاده کنند . این سازه در تمام شرایط آب و هوایی مقاوم و اگر پوشش بتن به خوبی اجرا شود نم و رطوبت هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد کرد به همین دلیل عمر طولانی تری در مقایسه با سایر سازه ها دارد .

آرماتور ، بتن و قالب از قابلیت شکل پذیری برخوردار هستند ، می توان اعضای سازه بتنی را در مقاطع مختلف اجرا کرد . همگن بودن اتصال تیر و دیافراگم سقف باعث شده که این نوع سازه را از دیگر سازه ها متمایز کند . ویژگی دیگر سازه بتنی مقاومت بالا در برابر آتش سوزی و دارا بودن صلبیت بیشتر از سازه فلزی اشاره کرد . طراحی و اجرای سازه بتنی باید توسط یک متخصص حرفه ای انجام شود چون آرماتور و قالب بندی کاملا تخصصی و وقت گیر است .

سازه ساختمانی بتنی

 

۴. سازه فلزی :

در ساخت سازه فلزی از متریال فلز استفاده می شود و اتصالاتی که در آن به کار می رود از نوع پیچی ، جوشی و پرچی هستند . سرعت اجرای این سازه در مقایسه با بقیه سازه ها به زمان کمتری نیاز دارد ، زیرا می توان اسکلت فلزی را قبل از نصب مونتاژ کرد . شرایط آب و هوایی کیفیت جوش را تحت تاثیر قرار می دهد و سرعت زنگ زدگی را افزایش می دهد ، به همین دلیل اتصالات باید در شرایط مناسب آب و هوایی اجرا شوند .

زنگ زدگی ناشی از اکسید شدن فلز به مرور زمان سطح مقطع فلز را کاهش داده و پوسیدگی عمیق تر می شود و مقاومت سازه در برابر بارهای وارده کاهش پیدا می کند . شکل اسکلت فلزی در آتش سوزی و حرارات بالا تغییر می کند و منجر به تخریب سازی می شود .

سازه ساختمانی فلزی

 

۵. سازه صنعتی :

انواع سازه های سبک ساختمانی در دسته سازه صنعتی قرار می گیرند . سازه صنعتی به عنوان یک سازه مستقل شناخته نمی شود و از نوع سازه اسکلت بتنی ، اسکلت فلزی و یا هر ۲ آن ها می باشد . این سازه ها با استفاده از تکنولوژی جدید و روش های نوین ، با استفاده از مصالح ترکیبی به ساخت سازه هایی  با وزن کمتر منجر می شود .

 یکی از مشکلات استفاده از مصالح قدیمی مثل ؛ تیرآهن فلزی ، آهن نبشی یا ستون های بتنی وزن بالای این سازه است ، برای کاهش وزن سازه از پروفیل و ورق های آلومینیومی ، پلاستیکی یا چوبی استفاده می شود . برای ساخت سازه صنعتی از روش هایی مثل LSF ، TCF ، LCF ، B&N ، استفاده می شود.

سازه ساختمانی صنعتی LSF

 • روش قاب های سبک فلزی LSF :

یک سازه پیش ساخته از فولاد سبک است اتصالات آن توسط پیچ و مهره می باشد برای سقف از تیرچه های فولادی سرد نورد شده با فاصله مشخص و برای دیوار از پانل های گچی به کار می روند .

 • روش های قالب عایق ماندگار LCF:

در این روش سازه کاملا بتنی و دارای بتن های مسلح باربر بوده که جنس قالب دو طرف دیوار از جنس پلی استایرن می باشد . این قالب های پلی استایرن نقش قالب را در بتن ریزی به عهده دارند و به عنوان عایق صوتی و حرارتی عمل می کنند و از هدر رفت انرژی جلوگیری می کنند .

 • روش قالب های تونلی TCF :

در این روش سازه بتنی و دیوارها و سقف با استفاده از بتن مسلح به صورت همزمان آرماتوربندی ، قالب بندی و بتن ریزی می شود . راه پله و دیوارهای غیر باربر در این سازه بصورت پیش فرض ساخته و اجرا می شود و بعد از اینکه دیوارهای باربر و سقف بتن ریزی شدند نصب کرد . این سازه در مقایسه با تمام سازه ها از مقاومت بالاتری در برابر زمین لرزه برخوردار است .

 • روش سازه فلزی با اتصالات پیچ و مهره یا B & N :

این روش ساخت سازه فلزی از اتصالات پیچ و مهره به جای اتصالات جوشی استفاده می شود . مشکل اصلی سازه های فلزی اتصالات جوشی آن هاست اما در این روش مشکل حل شده است .  به دلیل استفاده از پروفیل های فلزی و مونتاژ پیچ و مهره ، هزینه اجرای این روش نسبت به سایر سازه های فلزی بالاتر است .

این روش،ساخت سازه فلزی است که درآن از اتصالات پیچ و مهره به جای اتصالات جوشی استفاده می شود. اصولاً مشکل اصلی سازه های فلزی اتصالات جوشی آن هاست در روش پیچ و مهره این مشکل حل می گردد.

در این روش از پروفیل های فلزی استاندارد و مونتاژ پیچ و مهره ها استفاده می شود . به همین دلیل هزینه اجرای آن به نسبت سایر سازه های فلزی بالاتر است.

۶. سازه چوبی :

طراحی ساختمان های چوبی عموما در مناطقی که قیمت چوب ارزان است ساخته می شود . این گونه ها در کشور ایران به دلیل کمبود منابع چوبی کم تر ساخته می شود . در این از سازه های چوبی بیشتر برای ساخت اتاق ها و کلبه های کوچک استفاده می شود .

سازه ساختمانی چوبی

 

انواع سیستم های سازه ای :

۱.سامانه های باربر قائم در سیستم های باربر سازه ای :

در مرحله ی اول بارهای قائم به سقف ها وارد می شود . در مرحله ی دوم بارهای وارده از طریق سقف ها به شاه تیر ها منتقل می شود . در مرحله ی سوم شاه تیر ها که بارهای ثقلی را از سقف گرفته به دو سر تکیه گاه یعنی به محل حضور ستون ها منتقل می کنند . در مرحله ی چهارم ستون ها بارها را از محل تکیه گاه شاهتیر می گیرند و به شالوده منتقل می کنند .

۲. سامانه‌های باربر جانبی در سیستم های سازه ای :

قسمتی از کل سازه است که برای تحمل بارهای جانبی ناشی از باد و زلزله به کار گرفته می شود . در ساختمان های بلند اسکلت فلزی مرکب از تیر و ستون ، استحکام و مقاومت در مقابل نیروهای جانبی ( باد و یا زلزله ) بستگی به درجه ی گیرداری اتصالات تیر و ستون دارد .

اگر اتصال بین تیر و ستون طوری محکم باشد که زاویه ی بین آن ها تغییر نکند ساختمان می تواند نیروهای جانبی را تحمل کند و از حالت شاغولی خارج نشود . اگر گیرداری بین تیر و ستون موجود نباشد و اتصالات نزدیک به حالت مفصلی باشند . با وارد شدن نیروهای جانبی ، زاویه بین تیر و ستون تغییر می کند و به یک طرف متمایل می شود و در نهایت باعث خرابی ساختمان می شود .

انواع سیستم های سازه ای :

 

سیستم های سازه ای در ساختمان های کوتاه :

 • سیستم باربر با دیوار باربر
 • قاب ساده مهاربندی شده
 • قاب خمشی ساختمانی
 • سیستم ترکیبی قاب خمشی مهار بندی شده

سیستم های سازه ای در ساختمان های بلند :

 • سیستم های باربر دیوارهای باربر موازی

 • سیستم های باربر هسته‌ها و دیوارهای باربر نمایی

 • سیستم های باربر صندوق‌های خود متکی

 • سیستم های باربر دال طره شده

 • سیستم های باربر دال مسطح

 • سیستم های باربر فاصله‌گذاری

 • سیستم های باربر معلق

 • سیستم های باربر خرپاهای متناوب

 • سیستم های باربر قاب صلب

 • سیستم های باربر قاب و هسته مرکزی

 • سیستم های باربر قاب خرپایی

 • سیستم های باربر قاب با خرپاهای کمربندی و هسته مرکزی

 • سیستم های باربر لوله در لوله

 • سیستم های باربر لوله‌های دسته شده

جزئیات هر یک از این سیستم ها را در مقالات بعدی ارائه خواهیم داد .

انبوه سازان هوتن با تسلط بر اصول و استانداردهای علم ساختمان ، متریال و مصالح و عملکرد آنها و کنترل شرایط توانسته است سوابق عالی را در رزومه ی خود به ثبت برساند و همچنین رضایت خریداران و مردم محترم شهر و استان، حاکی از تأیید این امر توسط آنهاست .

مجموعه هوتن سعی بر این دارد با انتخاب درست و دقیق افرادی که در رأس کارها قرار دارند و استفاده از مصالح مرغوب و تکنولوژی های روز به سرعت و کیفیت پروژه ها بیفزاید و آسایش را به مشتریان محترم هدیه کند .  همواره در تلاشیم تا بتوانیم ساختمان های امن ، لوکس ، زیبا ، و با تمام امکانات رفاهی و به روز تقدیم شما کنیم . و از لحظاتی که در خانه ی خود میگذرانید لذت ببرید.

انبوه سازان هوتن با عملکرد حرفه ای خود در صنعت ساختمان شهر و استان خود نقش ویژه ای در برطرف کردن نیازها و ایده آل های مردم عزیز و همچنین اشتغال جوانان داشته است . و در امر فروش واحدهای خود شرایط قابل انعطاف برای خرید راحت تر و امن تر مشتریان عزیز درنظر می گیرد . تا در آرامش و آسایش آنها شریک باشد . به امید آن که بتوانیم رضایت شما را جلب کرده و شما را به خانه های رویایی تان برسانیم

omid888

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x