خرید آپارتمان مازندران – پیش خرید آپارتمان در مازندران

انواع آسانسور و ویژگی های آنها

انواع آسانسور و ویژگی های آنها

Table of Contents

آسانسور یا بالابر برای حمل بار یا برای حمل انسان به‌کاربرده می‌شود و اتاقک متحرکی است که به ‌وسیله آن از طبقه‌ای به طبقات بالاتر یا پایین تر انتقال می یابند.جهت حرکت آسانسورها به صورت عمودی است و جابجایی مردم یا کالا بین طبقات را تسهیل می‌بخشد. نیروی محرکه آسانسورها معمولا توسط موتورهای الکتریکی تامین میشود .

 

آسانسور از لحاظ نحوه وارد شدن نیروی محرکه به کابین آسانسور به چهار دسته کلی تقسیم می گردد:

  • آســانسور هیدرولیک
  • آســانسـور کششـــــی
  • آســانسور شیشه ای
  • آســانسور بالا بــرنده
 

در ادامه هر یک از انواع آسانسور های بالا را معرفی می کنیم :

 

آسانسور هیدرولیک

آسانسورهای هیدرولیک توسط یک پیستون در قسمت پایین آسانسور نگه داشته شده و به بالا حرکت داده می شود.  این آسانسور ها   برای  ساختمان های  کم  ارتفاع  حدود ۲ تا  ۸ طبقه  کاربرد  داشته  و  دارای حداکثر  سرعت ۲۰۰  فوت  در دقیقه می باشند.  موتورخانه آسانسورهای  هیدرولیک در پایین ترین سطح مجاور به چاله آسانسور واقع شده است. آسانسورهای هیدرولیک از دو نوع اصلی به شرح زیرساخته می شوند:

الف – آسانسورهای هیدرولیک مرسوم (همراه با چاله)

ب – آسانسورهای هیدرولیکی (بدون چاله)

 

آسانسور کششی

آسانسور های کششی به سه دسته ی اصلی تقسیم می شوند.

آسانسورهای کششی گیربکس، آسانسور های کششی گیرلس و آسانسورهای بدون موتور خانه.

 

آسانسور کششی گیربکس

در این نوع از آسانسور ها یک گیربکس متصل به موتور وجود دارد که چرخی را که طناب ها را حرکت می دهد ، می چرخاند. آسانسور های کششی گیربکس دار می توانند  با  سرعت بیش از ۵۰۰  فوت  در دقیقه حرکت کنند.

 

آسانسور های کششی گیرلس

در این نوع از آسانسورها چرخ یا فلکه ی بسیار بزرگی وجود دارد که مستقیما به موتور متصل شده است این نوع از آسانسور ها سرعتی بالغ بر ۲۰۰۰ فوت بر ثانیه دارند .

 

آسانسورهای بدون موتورخانه

در این نوع از آسانسور که به طور معمول از نوع کششی می باشند و فاقد موتور خانه هستند موتور در داخل چاهک قرار می گیرد.

 

آسانسورهای شیشه ای

آسانسورهای  پانور اما و شیشه ای  توسط کنترل  فشار هوا در یک  محفظه که آسانسور  بر روی آن  قرار گرفته،  بالا و پایین می رود.  به کمک قوانین ساده فیزیک،  اختلاف فشار هوا درقسمت بالا و  پایین کابین آسانسور خلا باعث حرکت کابین توسط هوا می شود. پمپ ها یا توربین های خلا ، کابین  آسانسور را بالا برده و سپس خارج شدن آهسته فشار هوا باعث پایین آوردن کابین می شود.

این آسانسورهای معمولا برای ساختمان های امروزی بسیار مناسب می باشند و دلیل آن طراحی کوچک و عدم نیاز به چاله آسانسور می باشد .

 

omid888

دیدگاهتان را بنویسید